VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před rokem zemřela žena, která poslala na smrt Miladu Horákovou

Plzeň – Přesně rok uplynul dnes od smrti někdejší dělnické prokurátorky Ludmily Brožové-Polednové.

15.1.2016
SDÍLEJ:

Ludmila Brožová-PolednováFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Ta byla v roce 2008 odsouzena k šesti letům vězení za podíl na justiční vraždě političky Milady Horákové. Polednová se dožila 93 let. Zemřela v Plzni, kde také žila.

Brožová-Polednová byla jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z padesátých let minulého století. Za podíl na popravě Horákové ji však soudci potrestali až v jejích 86 letech.

„Prokurátorka se podílela na zinscenovaném procesu, který vedl k odsouzení lidí, o kterých musela vědět, že jsou nevinní," uvedl předseda senátu Martin Zelenka. Zdůraznil, že existují důkazy o tom, že Polednová byla s ostatními žalobci podrobena instruktáži, jak bude řízení vypadat.

I když se stará žena snažila zvrátit nástup do vězení, ten ji v jejích 87 letech neminul. V březnu 2009 tak nastoupila do vězení ve Světlé nad Sázavou. Během jejího pobytu za mřížemi pražský vrchní soud rozhodl, že se bývalé prokurátorky týkají amnestie z let 1953 a 1990, a trest se tak zkrátil na polovinu. Brožová-Polednová se však z vězení dostala ještě dříve, neboť v prosinci 2010 jí tehdejší prezident Václav Klaus udělil milost, čímž značně popudil politické vězně.

Necítila vinu

Jak během hlavního líčení, tak i po propuštění z věznice Brožová-Polednová nikdy nepřipustila svou vinu. K procesu s Miladou Horákovou se dostala jako devětadvacetiletá písařka právního oddělení ÚV KSČ. Mladá žena byla čerstvou absolventkou Právnické školy pracujících. Šlo o vzdělávací instituci, jejímž úkolem bylo připravovat adepty převážně z řad dělníků na práci v justici. Výuka trvala rok.

Z právního oddělení se žena dostala na Státní prokuraturu v Praze a posléze byla vybrána pro monstrproces s Horákovou a dalšími, který skončil čtyřmi popravami, stejným počtem trestů doživotních žalařů a pěti několikaletými tresty vězení. Popravy odsouzených se Brožová-Polednová dokonce osobně účastnila.

Žena, která před sebou měla slibnou kariéru, dokončila v roce 1952 právnickou fakultu a dostala se na rokycanskou prokuraturu. Odtud pak přešla na krajskou prokuraturu v Plzni.

Zajímavostí je, že bývalá dělnická prokurátorka byla v roce 2008 odsouzena podle říšského rakouského zákona z roku 1852, který platil i v roce 1950.

Ludmila Brožová-Polednová se po nástupu do vězení stala vůbec nejstarší odsouzenkyní v Česku. Trest si odpykávala na specializovaném oddělení pro trvale pracovně nezařaditelné.

Jak se hájila u soudu v Plzni
Z výpovědi Ludmily Brožové-Polednové v září 2008:
„Za tři měsíce mně bude 87 let 
a v životě jsem nelhala. Za první republiky byly obrovské rozdíly mezi lidmi, někteří byli bohatí a jiní chudí. Práce se sehnala těžko. Nebyla to dobrá doba. Jako mladá holka jsem pak byla zatažena do nacismu. Ve 38. přišel Mnichov. Chtěli jsme s tím něco dělat. Byla jsem v průvodu, kde jsme volali, že republiku nedáme. A nakonec jsme ji dali. Pak vzpomínám na heydrichiádu; denně jsem na vývěsce četla jména lidí, kteří byli popraveni za to, že souhlasili s atentátem na Heydricha. Dostala jsem se potom ke komunistické mládeži. Přísahala jsem, že nikdy nedopustím, aby byla válka nebo bída. Když jsem dostala jako studentka příležitost pracovat po boku erudovaných právníků, byla jsem hrdá. Pracovala jsem za lepší budoucnost," vyprávěla soudu Polednová, která byla o vině obžalovaných přesvědčena a o politickém pozadí kauzy prý nevěděla.

Autor: Miroslava Vejvodová

15.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiéra snímku Po strništi bos v Plzni
9

Jan Svěrák: Musím si dávat pozor na geny

Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

Kavárna v Besedě je zavřená

Plzeň – Kavárna v Měšťanské besedě v Kopeckého sadech je od 13. do 23. srpna zavřená.

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení