VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Před 250 lety se narodil Jakub Jan Ryba, otec České mše vánoční

Přeštice – Neví se, jak vypadal, jeho rodný dům – byl-li to on – už také nestojí a v životopisu Jakuba Jana Ryby bychom určitě našli další otazníky, které badatele zřejmě nepřestanou zajímat.

26.10.2015 1
SDÍLEJ:

Jak vlastně Jakub Jan Ryba vypadal, nikdo neví. Jeho nejznámější podobizna je fiktivní a vznikla 80 let po jeho smrti.Foto: archiv

O čem však spory vést nelze, to je Rybův odkaz. Jeho nejznámějším dílem navždy zůstane Česká mše vánoční, ovšem Jakub Jan Ryba má na kontě asi 1300 kompozic.

Neobyčejně sečtělý člověk, osvícenec, se narodil v Přešticích a jeho rodné město si výročí připomíná řadou akcí. Jedna z nejzajímavějších, která spojí Rybovo rodné město s městem, v němž žil, se koná dnes v 17:00 v Kulturním a komunitním centru. Ze společného vystoupení žáků Základních uměleckých škol z Přeštic a Rožmitálu by měl pan učitel Ryba určitě radost.

Život a smrt

„Vstaňte rychle, pastýřové srdce věrného, zanechte stád, pastuškové, srdce dobrého, pojďte k Betlému, městu svatému…" Slova z České mše vánoční, z její druhé části Gloria. Kdo je nezná, jistě alespoň ví, jak začíná první část této nejhranější a nejpopulárnější české vánoční skladby: „Hej mistře, vstaň bystře."

Jakuba Jana Rybu, který mši v roce 1796 složil, v letošním roce připomínají dvě kulatá výročí. 8. dubna uplynulo rovných 200 let od jeho úmrtí ve Voltuši nedaleko Rožmitálu pod Třemšínem, dnes pak 250 let od jeho narození v Přešticích.

Mše, často také nazývána Rybovkou, je jeho bezesporu nejznámějším dílem a Rybovi se tím, že ji zkomponoval, podařil husarský kousek: Celý život zasvětil sbírání lidových písní a jeho vlastní originální dílo během dvou set let samo zlidovělo.

Odkaz tak talentovaného muže si to bezesporu zasloužil. Na klavír hrál Ryba už jako osmiletý, kromě hry na housle a varhany se ale vzdělával také v jazycích (spolu s češtinou a němčinou ovládal francouzštinu, italštinu, latinu i řečtinu).

Českou mši vánoční složil coby venkovský učitel v Rožmitále pod Třemšínem. S početnou rodinou (ze třinácti Rybových dětí přežilo sedm) žil ve velké v bídě.

Špatná ekonomická situace Rybovy rodiny, dlouhodobé deprese a také vleklé onemocnění ho nakonec dohnaly k sebevraždě. Hrob Jakuba Jana Ryby najdete ve Starém Rožmitále. V lese u Voltuše, kde zemřel, je mohyla.

Autor: Pavel Korelus

26.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení