VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Právník radí čtenářům Deníku

Plzeň - Potřebujete radu právníka a nevíte kam se obrátit? Sledujte novou rubriku Deníku. Dnes: Vyplacení druhého sourozence při zdědění domu.

23.6.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Dotaz Miroslava N. z Plzeňska: 
Prosím vás o informaci, když po úmrtí svých rodičů si sourozenci rozdělí majetek tak, že jeden si nechá domek a druhý ho vyplatí. Zajímalo by mne, do jaké doby (kolika roků) musí sourozence vyplatit, jestli je stanovená nějaká doba.

Odpovídá JUDr. Eva Kabelková z advokátní kanceláře Svejkovský, Kabelková a spol. (www.aksvejkovsky.cz):

Nový občanský zákoník připouští, aby jak v případě, kdy učinil zůstavitel pořízení pro případ smrti (např. závěť), tak v případě, kdy tak neučinil, se dědicové před soudem dohodli, že si mezi sebou rozdělí pozůstalost podle své vůle.

V případě, kdy se jedná o pořízení zůstavitele pro případ smrti, kdy zůstavitel připustil výslovně, aby se dědicové dohodli jinak, nežli on sám např. ve své závěti uvedl, lze aby se dědicové dohodli jakkoliv.

V případě, kdy zůstavitel pro případ smrti vůbec neučinil žádné pořízení, tedy nesepsal žádnou závěť, mohou se dědicové před soudem dohodnout o rozdělení pozůstalosti jakkoli. Bude tedy záviset pouze na obsahu dohody dědiců, na jejich vůli.

Vzhledem k tomu, že nabytí dědictví potvrzuje soud, soud také rozhoduje o schválení dohody dědiců. Soud dohodu dědiců o rozdělení dědictví schválí, pokud tato dohoda neodporuje vůli zůstavitele, nebo zájmu osob pod zvláštní ochranou.

Pokud soud dohodu neschválí, pak dědicové dědí podle výše svých dědických podílů.

Bude tedy pouze na dohodě dědiců, jak se dohodnou o rozdělení aktiv náležejících do dědictví a v jakých lhůtách případně dědic, který bude druhým dědicem vyplácen, obdrží výplatu svého dědického podílu. Pokud by s navrhovanou lhůtou pro vyplacení druhý dědic nesouhlasil, platí, že dohoda nebude uzavřena, a tedy by např. dědicové nabývali pozůstalost podle výše svých dědických podílů, tedy např. do podílového spoluvlastnictví. Termín výplaty tak musí být mezi dědici dojednán tak, aby vyhovoval i tomu, kdo má výplatu obdržet.

Rubrika vychází každé úterý. Máte-li i dotaz i vy nebo potřebujete radu právníka, popište nám co nejpřesněji vaši situaci a formulujte svůj dotaz a napište nám ho na adresu pravnikradi@denik.cz

Autor: Redakce

23.6.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení