VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Právník radí čtenářům Deníku

Plzeň - Potřebujete radu právníka a nevíte kam se obrátit? Sledujte novou rubriku Deníku. Dnes: Spolek, občanské sdružení a úpravy zakládací listiny.

5.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Dotaz čtenáře Josefa K. z Přešticka: 
Stali jsme se spolkem k 1. 1. 2014. Naše zakládací listina je z roku 2003 a byla registrována u Ministerstva vnitra ČR. Prý máme provést nějaké úpravy, ale nevíme, čeho se mají tyto úpravy týkat, kdo je má schválit a kam je máme posílat. Můžete nám poradit?

Odpovídá JUDr. Jaroslav Svejkovský z advokátní kanceláře Svejkovský, Kabelková a spol. (www.aksvejkovsky.cz):
K dotazu uvedenému je třeba připomenout aplikaci občanského zákoníku, který začal platit od 1. 1. 2014. Jedná se o ustanovení o přeměně občanského sdružení na spolek. Týká se to velkého množství právnických osob, které vykonávají činnost hlavně při různých volnočasových aktivitách (sportovci, myslivci, zahrádkáři, různé kluby chovatelů psů apod.). Spolek je korporace tří a více osob, která je založena k uspokojování jejich zájmů.

Z Ministerstva vnitra přešly spolky do registrace u spolkového rejstříku vedeného krajským soudem.

Je třeba nově upravit zakládací listinu, aby odpovídala příslušným ustanovením občanského zákoníku a samozřejmě aby nebyl ani zmatek v tom, která verze a která úprava platí. Úpravu doporučujeme udělat u experta, který se zabývá spolkovým právem. Advokát, který v této oblasti právní služby poskytuje, ví nejlépe, která ustanovení občanského zákoníku je možno aplikovat hned, bez dalšího, která je možno modifikovat, aby nebyla úprava odlišná od přání klienta, to je spolku apod.

Je také dobré stanovit různou příslušnost různým orgánům, uvést, které orgány jsou statutární, a všem členům volených orgánů uvést i jejich odpovědnost za počínání při výkonu funkce, za postup s péčí řádného hospodáře atd.

Lhůty pro zpracování těchto změn jsou v zákoně dvě – jedna lhůta končí 31. 12. 2016 a je dána zákonem pro úpravu názvu spolku (součástí názvu je i označení právní formy – to je spolek či zapsaný spolek, event. s užitím zkratek). Další lhůta je stanovena do 31. 12. 2017, v níž je třeba provést i úpravy zakladatelské listiny. Doporučuji určitě nevyčkávat až na poslední dny těchto lhůt, ale najednou, a tak, aby po zpracování expertem, byly zakládací listiny sestaveny v zájmu a ku prospěchu spolku, kvalitně, aby se členové spolku při výkonu svého spolkového života jimi mohli bez dalšího řídit v podstatě nadále.

Rubrika vychází každé úterý. Máte-li i dotaz i vy nebo potřebujete radu právníka, popište nám co nejpřesněji vaši situaci a zformulujte svůj dotaz a napište nám ho na adresu pravnikradi@denik.cz

Autor: Redakce

5.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
ZČU budova Fakulta zdravotnických studií Tylova ulice bývalé GŘ Škoda Plzeň
3

Univerzitní stěhování pokračuje

Michal Krmenčík z Plzně (vpravo) proti FCSB.

Střela z trestňáku mi nevyšla na sto procent, říká Bakoš

Výsledek je pozitivní, ale čeká nás velmi těžké utkání, varuje Vrba

Plzeň - Plzeňští fotbalisté vybojovali v úvodním utkání závěrečného předkola Evropské ligy nad Larnakou nadějné vítězství 3:1, ve hře se však objevily nedostatky. 

V soutěži o nejlepšího výčepního zvítězil Miroslav Štych z Plzně

Plzeň – Dvanáctý ročník soutěže Pilsner Urquell Master Bartender 2017 zná svého vítěze. Je jím výčepní Miroslav Štych z restaurace U Mansfeldů v Plzni.

Odveta Indiánům vyšla. Dvěma góly k výhře přispěl Indrák

Chomutov, Plzeň – Odveta za úterní porážku v Plzni hokejové Škodovce na ledě Pirátů vyšla.

Centrum Hájek nabídne ubytování pro klienty

Šťáhlavy - Rodiče, kteří přijedou se svým postiženým dítětem na rehabilitační pobyt do Centra Hájek nedaleko Šťáhlav, zatím nemohli v prostorách bydlet.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení