VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Právník radí čtenářům Deníku

Plzeň - Potřebujete radu právníka a nevíte kam se obrátit? Sledujte novou rubriku Deníku. Dnes: Úhrada škod způsobených zvěří.

7.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Dotaz čtenáře Josefa M. z Nepomucka: 
Dobrý den, naše myslivecké sdružení je neustále zavalováno žádostmi, ale někdy i žalobami, na náhradu škody způsobenou zvěří. Musíme vše k žádosti hned uhradit?

Odpovídá mgr. Jiří Fiala z advokátní kanceláře Svejkovský, Kabelková a spol. (www.aksvejkovsky.cz):
Váš myslivecký spolek není v žádném případě povinen bez dalšího uhradit všechny nároky na náhradu škody, jež na něm byly uplatněny. Co se týče nároku na náhradu škody, způsob jeho uplatňování a jednání o něm upravuje zákon o myslivosti. Poškozený, tedy vlastník či nájemce honebního pozemku, je povinen nárok na náhradu škody způsobené zvěří na zemědělských pozemcích, polních plodinách a zemědělských porostech uplatnit na uživateli honitby (typicky mysliveckém spolku) do 20 dnů ode dne, kdy škoda vznikla, jinak tento nárok ze zákona zaniká. Poškozený má také povinnost vyčíslit uživateli honitby výši vzniklé škody. Od uplatnění nároku na náhradu škody počíná ze zákona běžet 60 denní lhůta, ve které by se měli poškozený s uživatelem honitby dohodnout. Lze doporučit, aby došlo k co nejvčasnějšímu společnému ohledání poškozených míst, jež je nezřídka jedinou možností, jak se uživatel honitby může s oprávněností nároku na náhradu škody seznámit. Oběma stranami by mělo být usilováno o uzavření dohody o náhradě škody, díky níž by se předešlo soudnímu sporu. Zákon o myslivosti ostatně řešení záležitosti formou dohody upřednostňuje. Není-li mezi stranami uzavřena dohoda či nárokovaná náhrada škody nebyla uživatelem honitby uhrazena, počíná po uplynutí výše uvedené 60 denní lhůty poškozenému plynout tříměsíční lhůta na podání žaloby soudu. Jejím marným uplynutím nárok poškozeného zaniká.
Vašemu mysliveckému spolku lze v obecné rovině doporučit, aby se vždy snažil s poškozeným o náhradě škody jednat. Pokud poškozený jakákoliv jednání o náhradě škody odmítne, pak, za předpokladu, že oprávněnost nároku na náhradu škody nebyla dostatečně prokázána, vašemu mysliveckému spolku nezbývá, než nárok odmítnout.

Rubrika vychází každé úterý. Máte-li i dotaz i vy nebo potřebujete radu právníka, popište nám co nejpřesněji vaši situaci a zformulujte svůj dotaz a napište nám ho na adresu pravnikradi@denik.cz

Autor: Redakce

7.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Daniel Kolář z Plzně.

Vyhlídky na postup jsou příznivé, říká Daniel Kolář

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami

Plzeňský kraj - Tropické teploty dnes v Plzeňském i Karlovarském kraji vystřídají velmi silné bouřky.

Na Karlovarské se střetlo osobní auto s chodkyní. Žena v nemocnici zemřela

Plzeň - Kolem třinácté hodiny přecházela sedmasedmdesátiletá žena přechod pro chodce na tramvajovou zastávku U Družby. Na přechodu došlo k nešťastnému střetu mezi ní a osobním vozidlem Toyota Corolla.

Bartoloměj dnes rozezní zvony pro Barcelonu

Plzeň – V pátek před půl šestou hodinou večerní se Plzní ponese magický souzvuk všech pěti zvonů z věže katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení