„Třeba nedávno jich jedna firma na Borských polích propustila větší množství. Práci si pak museli hledat různě,“ říká studentka Le Huyen, která v Plzni žije už sedmnáct let. Podle ní už tito lidé neusilovali o místa ve velkých výrobních společnostech, ale spíše se obraceli na menší firmy. „Vím, že některé ženy šly například dělat švadleny,“ dodává.

Spousta Vietnamců je smluvně vázána v personálních agenturách. „Ty jim smlouvu nevypověděly. Jen jim daly volno s tím, že práce by měla být v lednu nebo únoru. Mnoho lidí už ale tuší, že práci nedostane,“ zmiňuje dívka obavy svých krajanů.

Mnozí z nich investovali na cestu do Čech velké peníze. Ty padly za letenku a v mnoha případech za úplatky. Řada z nich zadlužila celou rodinu. Na zpáteční cestu pak už nemají. Vietnamci proto zůstávají u nás, přesto že jsou bez práce. Agentury jim i nadále platí lůžka na ubytovnách, ale obživu si musejí opatřit sami.

„Práce není. Firmy v důsledku finanční krize omezují výrobu. Nedá se nic dělat. Doufáme, že se příští rok situace zlepší. Ale dá se spíše očekávat, že zájem o pracovníky nenaroste,“ sděluje zástupce jedné z plzeňských personálních agentur, který si nepřál být jmenován.

Až trojnásobný počet klientů v poslední době zaznamenali v Poradně pro cizince a uprchlíky plzeňské Diecézní charity. Vietnamci však do tohoto náporu nepatří. „Jedná se totiž o komunitu, která se snaží poradit si svépomocí, pomáhají si navzájem. K nám nejvíce chodí Mongolové, Ukrajinci nebo Bulhaři,“ vysvětluje vedoucí poradny Helena Duchková. Práce prý mají v poradně v těchto dnech mnohem více než obvykle.

Její slova potvrzuje Le Huyen. „Funguje tu sdružení vietnamských podnikatelů, které krajanům v nouzi pomáhá. Týká se to ovšem hlavně krizových případů, pokud někdo z nich onemocní,“ doplňuje Le Huyen. Podle ní organizace například zaplatí jídlo, v některých případech pomáhá i s hledáním práce.

Zatímco před několika měsíci se firmy o cizince téměř praly, kvůli následkům finanční krize se jich teď naopak zbavují. „Nikdo neví, jak to bude vypadat příští rok. Už teď ale firmy nedostávají nové zakázky,“ doplňuje předseda představenstva Krajské hospodářské komory Plzeňského kraje Zdeněk Mužík. Problémy se týkají především podniků vyrábějících součástky do aut, ale krizi už pociťují i výrobci elektroniky.