Stalo se to 27. února 2001 a na místě zemřeli tři lidé, jedna dívka utrpěla těžká zranění. Pech z místa nehody ujel, aniž by komukoliv ze zraněných poskytl pomoc.

„Nesrovnal jsem se s tím dodnes, to nejde. Musel jsem se prostě naučit žít dál i s tím, co se stalo,“ řekl včera Zdeněk Helísek. Osudové okamžiky se mu ale vracejí dodnes. „Nemusí být ani žádné výročí, nemusím jít okolo pomníčku u Práce. Třeba sedím za volantem, jedu sám a vzpomenu si na to,“ podotkl Zdeněk Helísek.

O tom, co je dnes s Adolfem Pechem, nic neví a ani vědět nechce. „Nepřemýšlím ani o tom, zda jsem mu nakonec odpustil, nebo ne. Pokud se totiž někdy snažil o omluvu, pak to bylo v okamžiku, kdy mu hrozil nějaký trest. Upřímné to nebylo,“ míní Helísek.

Smrt mladých lidí na tramvajovém ostrůvku patří dodnes k nejtragičtějším plzeňským událostem posledních let. Pech si ve vězení odpykal jen něco málo přes polovinu svého osmiletého trestu, pak byl podmínečně propuštěn.

Co se stalo

- 27. února 2001 vjel 29letý opilý Adolf Pech se svým osobním vozem na tramvajový ostrůvek u Práce. Tři lidi zabil – dívky ve věku 21 a 18 let a 20letého chlapce. Další 18leté dívce způsobil těžká zranění. V krvi měl téměř dvě promile.
- V listopadu 2001 odsoudil Pecha Okresní soud Plzeň–město za obecné ohrožení k osmiletému vězení. Proti rozsudku se obžalovaný odvolal.
- V dubnu 2003 nařídil Nejvyšší soud v Brně obnovení procesu. Pecha propustil na svobodu, ten se odstěhoval na Pardubicko.
- V prosinci 2003 potvrdil Pechovi osmiletý trest Krajský soud v Plzni. Pech si podal dovolání do Brna, ale Nejvyšší soud verdikt odsouhlasil.