Aktivisté bojující proti nákupnímu centru stanovisko sice kritizují, odvolat se proti němu ale nemohou. S dalšími kroky tak vyčkávají a sbírají podpisy pro vyhlášení referenda.

„Stanovisko EIA je jeden z podkladů pro územní rozhodnutí a my ho napadneme, že není kvalitní,” varuje Petr Pelcl, který vede sdružení Kontrolní skupina. Nesouhlasí hlavně s tím, jak dokument vysvětluje připomínky vznesené na veřejném projednání. „Věcně neřeší nic, všechno je jen formálně odbyto,” tvrdí Pelcl.

Právník Pelcl navíc v těchto dnech podal stížnost na Františka Čečila, který má posudek EIA na starosti. Poslal ji jak na Krajský úřad, tak na Ministerstvo životního prostředí. Argumentuje v ní nezákonným jednáním, manipulací s dokumenty či porušením nestrannosti. Sám úředník se stížnosti směje. „Těší mě, že se o mou osobu někdo zajímá. Jsem pracující důchodce a z tohohle si hlavu nedělám,” říká Čečil s nadsázkou. Dodává, že jsou všechna obvinění lživá.

Amádeus Plzeň, který chce Corso na místě DK Inwest stavět, dosud žádost o územní rozhodnutí nepodal. „Připravujeme upřesňující dokumenty s podmínkami vyplývajícími ze stanoviska EIA,” podotkl Jan Piskáček z Amádea. Mezi ně patří například výměna oken v domech na Americké ulici a Denisově nábřeží či omezení rychlosti pro auta na Denisově nábřeží.

Právě vydání územního rozhodnutí, které trvá zhruba půl roku, je mezním termínem pro referendum. To chtějí vyvolat odpůrci nové stavby, a znemožnit tak výstavbu v prostoru mezi Americkou třídou a Denisovým a Anglickým nábřežím. V současné době mají aktivisté zhruba 9500 podpisů, potřebují ještě další čtyři tisícovky.

„Máme mnoho podpisových archů mezi lidmi a teď  by se měly vracet plné,” říká Martin Marek ze sdružení Kultura(k) vítězí. Doplňuje, že podpisy nyní přibývají přece jen pomaleji než v začátcích kampaně. „Je nás v ulicích málo,” míní Marek. Přesto chce podpisy dosbírat co nejdřív a návrh předat radnici tak, aby mohli zastupitelé o vyhlášení referenda rozhodnout v lednu.