VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Popravy Němců v Blovicích? Omyl

Blovice – V souvislosti s koncem druhé světové války se kromě příjezdu osvoboditelských vojsk jedním dechem mluví o osudu německých vojáků i německých obyvatel západočeských měst.

28.4.2015 3
SDÍLEJ:

Akademický atlas českých dějin vydaný v loňském roce. Křížky na mapě označují místa „největších incidentů (popravy bez soudu apod.) a jeden z nich je také u BlovicFoto: Akademický atlas českých dějin

Akademický atlas českých dějin, Ottův historický atlas, novinové články, a dokonce učebnice za jedno z míst, kde byl odsun německého obyvatelstva nejdramatičtější, označují jihoplzeňské Blovice. Němce tam prý popravovali.

Ve městě se ovšem nic takového nedělo, upozorňuje Svatoslava Marková, kurátorka sbírkových a mobiliárních fondů Muzea jižního Plzeňska.

„Celý problém je v tom, že se opisuje stále dokola jedna mapička z uvedených atlasů, přičemž nikdo nemá potřebu své poznatky verifikovat. Dokonce je to uvedené i v učebnici pro devátý ročník," říká Svatoslava Marková.

Kurátorka se proto pustila do bádání. „V knihovně jsem prošla několik zdrojů věnovaných odsunu Němců, přičemž nikde není ani zmínka o perzekucích německých obyvatel v oblasti Blovic. V Blovicích nebyl ani zřízen internační tábor pro německé obyvatelstvo, což je logické, neboť se zde ani nenacházely větší počty německého obyvatelstva. Nicméně případní jednotlivci či rodiny německé národnosti by byli internováni například do sběrného tábora v Dobřanech, případně ve Stříbře či jinde," tvrdí.

Učebnice Dějepis 9 pro základní školy a víceletá gymnázia Blovice zahrnula mezi města s většinovým německým obyvatelstvem. „Autoři čerpali z Atlasu českých dějin 2, zde je mapa znázorňující odsuny Němců úplně odlišná od mapy v učebnici Dějepis 9, nicméně i tato mapa je velice zavádějící. Blovice sice nejsou na této mapě zahrnuté do oblasti s většinovým německým obyvatelstvem jako na mapě z učebnice, nicméně jsou označeny jako místo, kde docházelo k 'největším incidentům (popravy bez soudu apod.)'. Autoři Atlasu tak Blovice řadí například mezi města jako Postoloprty, kde došlo k zabití 2000 – 3000 osob německé národnosti," upozorňuje Marková.

Z archivu v Blovicích dostala kurátorka jasnou odpověď: „V Blovicích podle sčítání moc Němců nebylo (sčítání z r. 1930 uvádí celkem 2387 obyvatel, z toho 2355 Čechů, 18 Němců, 3 jiné národnosti a 11 cizozemců). Němci, i kdyby tu v okolí měli většinu, tak by se určitě snažili být v Sudetech a ne v protektorátu".

Nabízí se srovnání s Dobřany, jiným jihoplzeňským městem, kde němečtí obyvatelé většinu měli. K takzvaným divokým odsunům nedocházelo ani zde, v Dobřanech se ani ve větší míře ne-odehrávaly násilné potyčky směřované proti Němcům," dodává kurátorka s tím, že situaci na ostří nože uklidňovala přítomnost americké armády.

Že by tedy tvůrci atlasu zaměnili Blovice za jiné jihoplzeňské město, si Svatoslava Marková nemyslí. „Města jižního Plzeňska jsem prošla a žádné jsem nenašla," konstatuje.

Autor: Pavel Korelus

28.4.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Místo, kde vyroste nové parkoviště pro veřejnost

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Nominace Indráka překvapila, o to víc se těší

Plzeň – Odveta v Chomutově hokejistům Škody Plzeň vyšla. Svižné přípravné utkání vyhráli 4:1 a dvěma góly k tomu přispěl útočník Miroslav Indrák.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Vyhlídky na postup jsou příznivé, říká Daniel Kolář

Plzeň – Jeho gól z 36. minuty byl vítězný. Daniel Kolář poslal Viktorii do vedení 2:1 ve čtvrtečním utkání play-off Evropské ligy proti Larnace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení