VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pomoc gymnáziu odhlasována

Blovice – Zastupitelé Blovic se v pondělí odpoledne jednomyslně postavili za zachování samostatnosti Gymnázia Blovice. Odhlasovali uvolnění 510 tisíc korun z rozpočtu města. Zaplatí je kraji, čímž odvrátí hrozbu sloučení výběrové školy s větším plzeňským gymnáziem.

1.2.2011
SDÍLEJ:

Jan PoduškaFoto: DENÍK/Pavel Korelus

„Tato částka je náhradou za žáky, kteří v současné době chybí. Domluvili jsme se s vedením Plzeňského kraje, které je zřizovatelem gymnázia, že když tyto peníze doplatíme, zůstane Gymnázium Blovice i nadále samostatným právním subjektem a bude ze seznamu slučovaných škol v kraji vyškrtnuto. Byla by škoda, kdybychom se za tuto výběrovou školu nepostavili. Slučováním to obvykle začíná, ale později to pokračuje dál,“ sdělil starosta Blovic Jan Poduška.

Obavy o budoucnost dosud jediné samostatné výběrové školy tohoto druhu na jižním Plzeňsku vyjádřila i řada studentů a jejich rodičů. „Naše úsilí o zachování gymnázia jako právního subjektu podpořilo obrovské množství lidí svým podpisem Petice za záchranu Gymnázia Blovice. Děkujeme vám. Obrovský dík patří i všem blovickým zastupitelům, kteří si plně uvědomují význam školy nejen pro město, ale i pro celý region. Jejich podpora je pro nás zásadní a zároveň ji považujeme za výzvu do budoucnosti,“ reaguje ředitelka gymnázia Marcela Šustrová.

Domnívá se, že naplněnost školy na více než 80 procent až tak nízká není. Je prý řada školských zařízení, která jsou na tom podstatně hůř a současný pokles žáků je způsobený demografickým vývojem. Že se v posledních měsících mluvilo o sloučení i v souvislosti s blovickým gymnáziem, podle ní sice ústav částečně poškodilo, na druhou stranu ale pokládá podmínky ke studiu za natolik kvalitní, díky nimž se sem budou žáci stále hlásit.

„Gymnázium Blovice je dosud jediným úplným gymnáziem v okrese Plzeň – jih. Bylo zřízeno před bezmála půlstoletím s cílem zpřístupnit středoškolské vzdělání i žákům z nejzazších koutů našeho regionu. Během svého působení si škola vybudovala pevnou pozici instituce, která poskytuje naprosto srovnatelné vzdělání s jinými gymnázii v kraji,“ konstatuje Šustrová.

Podle krajského náměstka pro školství Jiřího Stručka by měly Blovice počítat s tím, že pokud doplatí rozdíl nákladů teď, budou tak muset učinit i v dalších letech. „Jak to bude dál, nemohu teď říci. Vedení gymnázia slibuje, že udělá taková úsporná opatření a zvýší se počet studentů, aby mohlo fungovat samostatně a nebylo potřeba na něj doplácet,“ říká Poduška s tím, že větší investiční akce tu vzhledem k modernímu vybavení i poměrně nové budově potřeba nebudou. „Ano, naší snahou je mimo jiné přitáhnout co nejvíce nových žáků a připravit jim takové podmínky ke studiu, aby své volby nikdy nelitovali,“ dodala Šustrová.

Autor: Šárka Meissnerová

1.2.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení