VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policista bere sedmnáct tisíc čistého

Plzeň - Muži zákona musí šetřit. Odměny neexistují a na služebnách svítí jen polovina zářivek.

23.9.2010 9
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Plat 17 tisíc korun čistého, žádné osobní ohodnocení, žádné odměny ani placené přesčasy a už vůbec ne příplatky za odpracované víkendy. Denně je na ulici, kde zasahuje proti násilníkům a zlodějům. Za odměnu si na služebně, kde svítí jen každá druhá zářivka a rádio kvůli šetření už dávno zmizelo, může uvařit kafe. Zalít ho prý však může vodou teplou pouhých 60 stupňů Celsia. Pokud vyjíždí k případu, musí dávat pozor, aby nepřešvihl limit na benzin. Má manželku, jedno dítě, druhé na cestě, splácí hypotéku a leasing na auto. Nesmí si najít druhou práci a přivydělat si, a teď mu ještě hrozí, že na výplatě přijde o další tři tisíce. To je typický mladý plzeňský policista, který u policie pracuje dva roky a kterého zavoláte, když vám bude téct do bot.

Podle jednoho z jeho služebně starších kolegů, kterému můžeme říkat třeba Honza, je nehoráznost tvrdit, že policisté berou třicet tisíc korun, a tak by je snížení platu o deset procent nijak nemělo vyvést z míry. „Stačí si vzít jen tužku a papír a začít počítat,“ říká Honza, jehož totožnost je redakci známá a z pochopitelných důvodů ji neuvádíme. A tak spolu s ním počítáme: tarifní plat mladého policisty pochůzkáře – 17 tisíc čistého, plánované desetiprocentní snížení základního platu činí zhruba dva tisíce. Další snižování, konkrétně tisíc korun, se má týkat pohyblivé části platu – rizikového příplatku. Policista tak přijde o tři tisíce, spočteno, podtrženo – domů k rodině se vrátí se 14 tisícovkami. „Pokud má, jako spousta mých kamarádů třeba hypotéku 6000 korun, a za leasing zaplatí 2000, zbude mu ´pěkných´ šest tisíc korun. A kde vezme peníze na to dojíždění do práce, to už vůbec nevím,“ říká s poněkud hořkým úsměvem Honza.

Podle Martiny Kohoutové, tiskové mluvčí Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, se však v případě, že skutečně dojde k plánovanému snížení platů policistů o deset procent, bude konkrétní částka lišit podle faktického platu policisty.

Mluvčí se také vyjadřuje k šetření na služebnách. „Úsporná opatření jsou uskutečňována takovým způsobem, aby nebyl ohrožen výkon služby policistů ani bezpečnost občanů,“ uvádí doslova. A připojuje i několik příkladů: Letos nebyly realizovány žádné investiční akce vyjma projektů například z fondů EU. Je prodáván nepotřebný movitý i nemovitý majetek a hledají se úspory i ve spotřebě pohonných hmot. Poněkud šroubovaná věta ve znění: Úspory v oblasti pohonných hmot se mohou projevit například ve zvýšeném výkonu pěší služby, by se zřejmě dala přeložit tak, že čím méně paliva, tím více policistů v ulicích. Kohoutová dále vypočítává, že je pozastaven nábor nových policistů a s majiteli objektů, kde služebny sídlí, policie jedná o snížení nájemného. „Také objektivně vyhodnocujeme činnost konkrétní složky policie, která je v tomto objektu umístěna,“ dodává mluvčí. Hodně velký šťoural by možná větu přeložil tak, že policie uvažuje o zrušení některé ze služeben. Proti tvrzení, že podle předpisu je možné zalévat kávu pouze šedesát stupňů teplou vodou, se však mluvčí ohrazuje. Takové nařízení prý neexistuje.

Ale zpět k něčemu zásadnějšímu. Včera sice ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek po jednání s odbory připustil, že tabulkový tarifní systém odměňování se asi změní až od roku 2012. Honza, který se zúčastnil úterní demonstrace v Praze, ale v jeho prohlášení nevidí nic pozitivního. Reakce na nový zákon na sebe prý podle něj nenechá dlouho čekat. „Už při změně zákona v roce 2008 přišlo spousta policistů o peníze. Takže zkrátka odešli. Na jejich místa přišli mladí kluci a teď se situace opakuje. Vím už o několika z nich, že odchod od policie zvažují právě kvůli penězům. Kdo přijde po nich jako další, to opravdu nevím,“ dodává Honza na závěr. Podle policejní mluvčí Kohoutové je skončení služebního poměru soukromou záležitostí každého jedince, a je tedy na zvážení každého, zda chce odejít či nikoli. „Mezi policisty, kteří si požádali o propuštění ze služebního poměru, jsou mladí i starší kolegové,“ říká na závěr.

23.9.2010 VSTUP DO DISKUSE 9
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Premiéra snímku Po strništi bos v Plzni
9

Jan Svěrák: Musím si dávat pozor na geny

Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

Kavárna v Besedě je zavřená

Plzeň – Kavárna v Měšťanské besedě v Kopeckého sadech je od 13. do 23. srpna zavřená.

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení