VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokousaní pošťáci se sešli u lékaře

DOLNÍ BĚLÁ, PLZEŇSKO - O tom, že psi nemají pošťáky v lásce, svědčí téměř neuvěřitelný příběh z Dolní Bělé. V této obci ani ne s pěti sty obyvateli pokousali psi v jediný den hned dva poštovní doručovatele! Jejich zranění naštěstí nebyla nijak dramatická.

2.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Mladá listonoška šla s drobným kousancem k lékařce do Horní Břízy. Tam se v čekárně sešla se svým kolegou, který rozváží balíky. Do ordinace měl namířeno ze zcela stejného důvodu. Odnesl si sice otisk zubů jiného psa, ale z téže obce a téměř v ten samý okamžik.

S pokousáním se nesetkávají jen pošťáci, ale například i doručovatelé tisku. Hodně domů se zahradou totiž nemá u branky zvonek ani schránku. „Stává se to běžně. Schránka bývá například až na domě a doručovatel pak musí projít dvorem, kde běhá pes,“ říká ředitel západočeské divize Mediaservisu Viktor Vachuda.

Jeho slova potvrzuje i mluvčí České pošty Dita Václavíková. Upozorňuje zároveň, že lidé mají ze zákona povinnost zajistit, aby jim pošta mohla být doručena. Kolikrát pošťák potřebuje například podepsat převzetí zásilky, vkročí za vrátka a kousnutí od hlídače na zahradě se pak často neubrání.

K majitelům takových domů ale pošta vůbec přijít nemusí. „Na vesnicích se většinou pošťáci s místními obyvateli znají a dokáží se domluvit. Pokud ale majitel domu zvonek či schránku ke vrátkům nedá, dopisu se nemusí dočkat,“ říká Václavíková.

Pošťák v takovém případě může jen na sloupek plotu přilepit upozornění nebo nechá výzvu, aby si adresát zásilku vyzvedl na poště. Doručovatelé tisku to mají ještě složitější. „Když nedoručíme, okamžitě musíme řešit reklamaci,“ sdělil Vachuda.

Námi oslovení pošťáci o své neoblíbenosti u čtyřnohých domácích mazlíčků moc dobře vědí, a i když by rádi zásilky doručili, riskovat se jim vstupem za plot chce jen málokdy. „Někdy ale majitelé psa řeknou, že je hodný, a on pak stejně ňafne. Zkrátka jim nevoníme,“ říkají. Nebo se prý stává, že zůstanou otevřené dveře, i když jindy bývá pes zavřený, a podobně. „Někdy je schránka sice umístěná na vrátkách, ale tak nešťastně, že musí doručovatel sáhnout dovnitř, a vedle ruky už mu cvakají zuby,“ dodává Vachuda.

A proč jsou psi tak vysazeni na pošťáky? Mezi lidmi je asi nejrozšířenější teorie o tom, že doručovatelé cestou s dopisy posbírají spoustu pachů jiných psů a koček. Podle kynologa Jiřího Šamonila je ale hlavní příčinou bránění území. „Chrání si svoje teritorium. Když má někdo psa a nemá schránku nebo zvonek, pak je to chyba majitelů. Ale pokud pošťák vidí cedulku: Pozor pes, neměl by za plot chodit,“ říká Šamonil.

Autor: Šárka Meissnerová

2.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Miminka z 19. srpna

Plzeň - Nejmladší občánci Plzeňska se představují.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení