„Společnost, které dlužím, chce můj byt. Vyhrožují mi, nejsou ochotni se dohodnout na rozumných splátkách,“ říká pětačtyřicetiletá žena. Své naděje tak vkládá do chystaného soudního řízení.

Problémy podnikatelce nastaly poté, co ji v bance zamítli žádost o půjčku. „Peníze jsem nutně potřebovala, tak jsem zavolala na inzerát z novin,“ vypráví žena. V inzerátu bylo uvedené jen telefonní číslo s dodatkem, že není třeba potvrzení o příjmu ani ručitele. „Dovolala jsem se nějaké paní z Kladna, která byla velmi vstřícná,“ řekla Deníku nešťastná podnikatelka. Půjčku dostala a jako záruku přepsala na zástupkyni společnosti vlastnická práva na svůj byt. Tehdy navíc udělala další chybu. Nevšimla si totiž, že podle smlouvy musí dluh splatit do dvou měsíců.

A začal kolotoč. Dluh nejprve odkoupila další firma. Té však Marcela podepsala, že dluží už 370 tisíc korun. Za to dostala zpět práva ke svému bytu. Jenže Plzeňanka dluh v měsíčním termínu znovu nesplatila. Její pohledávku následně odkoupil další subjekt. „Řekli mi, že když nepodepíšu dluh 750 tisíc korun, o svůj byt přijdu,“ vysvětluje Marcela, proč souhlasila s dalším navýšením pohledávky.

Jenže na splacení v krátkém termínu několika týdnů opět neměla prostředky. Nakonec ještě přepsala na firmu byt. „Chodili za mnou do mé cukrárny a vyhrožovali. Ať vypadnu z bytu, že už není můj. Řvali na mě před zákazníky, až jsem jim podepsala to, co mi položili na stůl. Měla jsem strašný strach o život,“ dodává. Pod nátlakem prý podepsala ještě dvě směnky na 250 tisíc. Celkem tedy dluží už jeden a čtvrt milionu korun.

Na radu přátel se obrátila na právníka, který ji okamžitě poslal na policii. „Pak si pozval jednatele firmy a řekl jim, ať vše podají k soudu, aby se celá věc vyřešila. Od té doby se neozvali. A já stále doufám, že se z té šlamastiky nějak dostanu,“ říká majitelka cukrárny.

To, jak jsou smlouvy na půjčky postavené, mi připadá už jako lichva. Jsou tam neúměrné úroky a penále,“ říká advokát František Koranda, který paní Marcelu v případu zastupuje.

Poradkyně, která Plzeňance zprostředkovávala půjčky, s verzí paní Marcely nesouhlasí. „Od té doby, co ji znám, lže. Chtěla jsem jí zprostředkovat hypotéku, aby o svůj byt nepřišla. Ale buď nám nezvedala telefon, nebo si vymyslela jiný důvod, aby se na schůzku s námi nemusela dostavit. Jednou si dokonce vymyslela bouračku,“ tvrdí Romana Pelcrová.

Podle slov advokáta Korandy není tento případ ojedinělý. „U soudu je jistá naděje, že pro paní Marcelu, všechno dobře dopadne. Ale vždy záleží na pádnosti důkazů zda se podařít prokázat lichvu či nikoliv,“ vysvětluje Koranda.