VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeňští senioři tápou, kdo pro ně zajistí tísňové náramky

Plzeň – Osmdesátiletá Bohumila Jindrová z Plzně měla loni v prosinci srdeční příhodu. Od té doby má stále na ruce náramek, díky němuž se cítí bezpečněji, a především si může kdykoli přivolat pomoc. Tísňová péče sloužící desítkám lidí však 30. června končí.

1.6.2015 3
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: archiv MPHK

Městská charita Plzeň, která službu nabízí, totiž nezískala opětovně dotaci.

„Problémy nastaly u maminky na konci minulého roku, a to velmi náhle. Měla srdeční záchvat a musela na operaci, která ale byla stanovená až na půlku ledna. Nejdřív jsem si vzala týden dovolenou, starala se o ni, ale pak jsme museli hledat nějaké dlouhodobější řešení," uvedla její dcera Markéta. Rodině svitla naděje v momentě, kdy se dozvěděla o tísňových náramcích pro seniory. Zařízení má tlačítko, které po zmáčknutí umožní okamžité spojení s telefonem a vytočení navolených krizových čísel. „Je to úžasná věc. Maminka může být v domácím prostředí a přitom se cítit v bezpečí. Naštěstí od té doby nemusela zařízení použít, ale je to pro ni velká jistota," doplnila dcera.

Kromě Jindrové využívá tísňovou službu v západočeské metropoli asi šedesát seniorů. Jedná se především o lidi vysokého věku se špatnou pohyblivostí nebo sklony k pádům, kteří by jinak museli být v pobytových zařízeních. Informace o tom, že služba Městské charity Plzeň končí, mnohé klienty znepokojuje. „I když se je snažím uklidnit, bojí se, že zůstanou bez pomoci. V tomto věku je jakákoli změna pro seniory často veliký problém. Nese to s sebou nejistotu," podotkla vedoucí tísňové péče a sociální pracovnice Alice Průchová.

Mračna se však nad náramky stahovala několik posledních let. Už loni nezískala církevní organizace od Ministerstva práce a sociálních věcí ČR potřebných 500 tisíc. Letos se situace opakovala. „Zatímco dříve si klient doplácel 400-500 korun a zbytek částky byl dotovaný, teď by to mělo být 1500 korun, což je velká suma," konstatoval ředitel Městské charity Plzeň Pavel Janouškovec. Podobnou pomoc zprostředkovávala v krajském městě ještě agentura sociální péče Domovinka. Ani ta nezískala peníze, a proto nabídku od letošního roku už neposkytuje.

Šedesátku Plzeňanů si by pod svá křídla měla vzít některá z organizací s celorepublikovou působností: jedná se o Život 90, Anděl strážný, EuroCross Asisstance nebo Senior Inspect.

„Pro seniory je představa vzdáleného dispečinku nepřijatelná. Uvidíme, jak celá záležitost dopadne," dodala dcera Jindrové. Dosud však není jasné, jaká z nich uvedených organizací bude službu v Plzni zajišťovat.

Odbor sociálních služeb plzeňského magistrátu hledá možné alternativy týkající se zachování tísňové péče přímo v Plzni. V současnosti probíhají jednání s Charitou.

Na schůzku míří do krajské metropole také zástupci organizace Anděl strážný, na něž už se někteří plzeňští senioři začali obracet. „S některými už jsme navázali kontakt a ve čtvrtek se s nimi sejdeme. Rozhodně nechceme zavádět nějaké novoty. Naopak bychom rádi, aby byla služba zaštítěna místními organizacemi. V úvahu připadá třeba spolupráce s městskou policií," konstatovala ředitelka Martina Hebelková.

Otázkou stále zůstává, kdo a jakým způsobem by tísňovou péči vlastně financoval. „Je potřeba najít peníze, aby lidé nemuseli hradit celou částku. Jednou z možností je například vypracovat projekt, jejž by hradilo město. Pro jednotlivce, o němž se staráme, rovněž sháníme různé granty. Dobrou zkušenost máme třeba s Nadací Olgy Havlové," vyjmenovala alternativy ředitelka.

Autor: Klára Mrázová

1.6.2015 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení