„Když byla dříve zavolána hlídka k použité stříkačce, která musela být zajištěna, použili policisté například právě umělohmotné láhve, aby se při převozu nebezpečného odpadu neporanili. Nebo museli zavolat na pomoc neziskové organizace, které měli to správné vybavení,“ potvrzuje policejní mluvčí Martina Korandová.

Proto se město rozhodlo pořídit kontejnery. Ty jsou přenosné a lze u nich využít dočasné i definitivní uzavření. Město jimi vybaví všechny plzeňské služebny státní policie. „Kontejnery již některé služebny městské policie měly, teď jsme ale dovybavili ty zbývající,“ říká mluvčí městské policie Jana Pužmanová.

„V Plzni je několik lokalit, kde se vyskytuje ve větším množství použitý injekční materiál. Ten je samozřejmě zdrojem nákazy krví přenosnými chorobami. Vedle gumových rukavic, speciálních kleští se umělohmotné kontejnery stávají další bezpečnou pomůckou pro policisty, strážníky, ale i terénní pracovníky neziskových organizací,“ řekl Aleš Průša, vedoucí odboru bezpečnosti plzeňského magistrátu.

Podle portálu projektu Bezpečné město jsou uživatelé drog prostřednictvím injekčních stříkaček do značné míry nakaženi, zejména Hepatitidou C. „Odhozená stříkačka se tak stává určitým nebezpečím přenosu této nemoci i mezi populací nedrogovou,“ uvádí portál. „Riziko při poranění použitou jehlou sice není tak velké, ale existuje. Proto je nutné vzhledem k ochraně občanů nalezený materiál sbírat a bezpečně likvidovat,“ zdůrazňuje Průša.

Lidé by nalezené injekční stříkačky zvedat neměli, strážníci, policisté i pracovníci sociálních organizací jsou proškoleni a sběr je pro ně bezpečný. „Stačí nález nahlásit společně s co nejpřesnějším popisem místa na známá telefonní čísla,“ sdělil Aleš Průša.