Osmašedesátiletému pacientovi, který trpěl nepravidelným srdečním rytmem, byla arytmie odstraněna s minimálním chirurgickým zákrokem. Jedná se o vůbec první využití radiofrekvenční technologie pro takové účely v České republice.

„Oproti tradičním formám tohoto zákroku, kdy je pacientovi otevřen hrudní koš, je radiofrekvenční metoda daleko šetrnější. Pacienta jsme operovali prostřednictvím malých vpichů do hrudníku pomocí speciálních kleští,“ vysvětluje kardiochirurg Viktor Zlocha. Doplňuje, že kleště využívají radiofrekvenční energii k vytvoření jizev na tkáni síní srdce a tím elektricky izolují zdroje nepravidelného rytmu.

Pacient, který před operací musel několik let užívat léky v souvislosti s nepravidelným rymem srdce, se velmi dobře zotavuje a již brzy bude moci jít domů. Operace odstranila arytmii natrvalo a muž může pokračovat v aktivním způsobu života.

„Jedná se o další metodu, kterou může nyní naše nemocnice pacientům nabízet,“ uvádí mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Unikátní zákrok se uskutečnil díky radiofrekvenčnímu generátoru a kleštím MAZE BP 2 společnosti Medtronic. „Jsem rád, že jsme pomohli této ojedinělé operaci a pacient se těší dobrému zdraví. Je naším cílem vyvíjet technologie, které minimalizují formu zákroku na pacienta,“ říká vedoucí českého zastoupení společnosti Martin Bureš.

Fibrilace síní je nejčastější formou srdeční arytmie u člověka, její výskyt přitom narůstá s věkem. Lidé s arytmií mají kromě snížené kvality života také dvojnásobně vyšší úmrtnost na srdeční onemocnění. Bez léčby se vystavují pětinásobně vyššímu riziku vzniku cévní mozkové příhody.