Rodiče malých krokodýlů čelnatých tak jsou vůbec nejúspěšnějším párem krokodýlů všech druhů v českých zoologických zahradách.

„Tihle se vylíhli v polovině července. Bylo jich dvanáct ale jedno bohužel uhynulo. Krokodýl čelnatý je menší krokodýl s kratší hlavou připomínající kajmana. Protože je menší a proto zranitelnější, chrání jeho tělo důkladnější brnění osteodermů než velké druhy,“ vysvětluje mluvčí plzeňské zoologické zahrady Martin Vobruba.

Tento druh obývá vlhké lesy a vodní plochy nebo toky západní Afriky.

„Samice přišla do zoo už v únoru 1974 z odchytu ve volné přírodě. Je tedy geneticky cenná. Spolu se želvou matamatou patří k nejstarším obyvatelům plzeňké zoo,“ pokračuje Vobruba.

Zda jsou letošní mláďata kluci nebo holky se ještě nepozná. Teplotu nastavili chovatelé tak, aby byla příhodnější pro inkubaci samců. „Zatím se ale nedá poznat, kolik je samců a kolik samiček,“ řekl kurátor plazů Tomáš Jirásek. Mláďata mají zatím kolem čtvrt metru, v dospělosti jejich délka nepřesahuje dva metry.

Krokodýlí omladina se živí cvrčky, sarančaty a myšími holátky. „Nejsložitější na jejich chovu je ohlídat čistotu vody, protože má 29 stupňů a zbytky potravy se v ní rychle kazí,“ dodává Jirásek. Voda v krokodýlím teráriu se tak mění i dvakrát denně.