„Už teď chodíme střílet na vlastní náklady, abychom se udržovali lépe v tréninku. Zdá se mi, že se intervaly mezi nácviky střelby začínají prodlužovat. Bojíme se, aby nedošly prostředky a my nezůstali bez munice úplně,“ řekl Deníku jeden z policistů. Komentoval tak situaci některých plzeňských policejních útvarů. Kvůli možným problémům s nadřízenými ale chce zůstat v utajení.

Každý policista musí mít splněný určitý počet hodin na střelnici. To ovšem komplikuje fakt, že na některých útvarech je munice žalostně málo.

„Snažíme se vždy situaci vyřešit tak, že z útvarů, které mají dostatek střeliva, zásobujeme ty útvary, jimž munice dochází. Celkově máme zásoby střeliva do podzimu,“ sdělil Deníku ředitel policejního krajského ředitelství v Plzni Jaromír Kníže, podle kterého bylo již vypsáno výběrové řízení na zářijového dodavatele.

„Policisté trénují střelbu podle plánu výcviku a podle toho, do jaké skupiny jsou určeni. Například ti na Krajském ředitelství policie Plzeňského kraje jsou rozděleni do čtyř skupin služební přípravy podle charakteru jejich činnosti, která převažuje při plnění služebních úkolů. Součástí přípravy jsou i střelby,“ uvedla mluvčí krajské policie Martina Kohoutová.

Na každého policistu prý vychází přesný počet nábojů, které musí cvičně vystřílet ze služební zbraně. „Počet je předepsaný na každý útvar jinak a my ho dodržujeme. V době dovolených se sice na střelbu tolik nezaměřujeme, ale rozhodně ji nevypouštíme,“ sdělil vedoucí školicího policejního střediska Miroslav Krůta.

Podle informací Deníku se však na některé útvary munice přesto nedostane včas. „U nás už se párkrát nestřílelo. Doháníme to ve volném čase. Všichni se snaží z toho mála vyždímat nejvíc, ale když peníze nejsou, je to velice těžké,“ potvrdil policista.

Vedení plzeňských policistů o tom, že by některé útvary neměly střelivo, byť jen na chvilku, nic neví. „Výcvik střeleb není v Plzeňském kraji omezen,“ je si jista mluvčí Kohoutová.