VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeňský flétnista v autě poslouchá rock, ale hraje radši Vivaldiho

Plzeň - Stálé pátrání po nových notách, i tak by se dal popsat volný čas plzeňského hráče na zobcovou flétnu Jakuba Kydlíčka. Veškerý svůj čas dělí mezi koncertování, výuku nových hudebních talentů na Pražské konzervatoři a své vlastní studium na Filozofické fakultě v Plzni.

27.8.2010
SDÍLEJ:

Jakub KydlíčekFoto: Archiv

Na první zobcovou flétnu začal pětadvacetiletý Plzeňan hrát ve třinácti letech. Od té doby se jeho sbírka těchto nástrojů rozrostla na téměř dvacet kusů. „Z polic jsem sundal hrnky a mám je plné fléten,“ směje se Kydlíček. Jeho poklady jsou většinou kopiemi historických kousků.

Několikrát se mu ale povedlo zahrát si na originální dobové kousky jejichž hodnota se v penězích ani nedá vyčíslit. „Mít v ruce flétnu, která je třeba tři sta let stará, je obrovská vzácnost, běžně se totiž na originály nehraje, slouží většinou jako výrobní předlohy a muzejní exponáty,“ vysvětluje muzikant, kterému učarovala stará hudba, především ta barokní a renesanční. Právě tak zvané staré hudbě se teď věnuje nejvíce.

„Zajímavé je, že na koncerty této staré hudby chodí zejména mladí lidé, obzvláště v Praze a ve světě je teď velmi oblíbená,“ říká. Poté, co Jakub Kydlíček absolvoval obor zobcová flétna na plzeňské konzervatoři, rozhodl se využít možnosti brát soukromé hodiny u špičkových evropských profesorů.

Na tuto dobu vzpomíná podle svých slov velice rád. „Jezdil jsem například do holandského Utrechtu každý měsíc na jednu šedesátiminutovou lekci. Když povážíte, že se jedná o vzdálenost zhruba 1200 kilometrů, pak je jasné, že si z té hodiny pamatuji každou minutu,“ směje se flétnista, který nyní sám vyučuje hru na tento hudební nástroj mladé hudebníky na hudební konzervatoři v Praze. Jako učitel je prý přísný. „Mile mě studenti překvapili v tom, že jsou tak pilní a dochvilní, to já jsem jako student nebýval,“ prozradil Kydlíček.

Společně s dalšími flétnisty Julií Branou a Markem Špelinou založil na jaře v roce 2008 plzeňské trio Tre Fontane zaměřené na interpretaci hudby z období středověku, renesance a vrcholného baroka. „Snažíme se hrát starou hudbu s inovativními prvky, do budoucna připravujeme album, na kterém bychom chtěli představit skladby tak, jak je zatím nikdo jiný nepodal. Je zbytečné hrát kompozice znovu tak, jak už byly předtím mnohokrát nahrané. Stará hudba je sice pěkná sama o sobě, ale s Tre Fontane se snažíme jít do hloubky, k pramenům, k podstatě jednotlivých hudebních děl, a tak v hudbě staré několik století můžeme oživovat a nacházet stále něco překvapivě nového,“ vysvětluje Kydlíček, který si rád poslechne také dobrou rockovou muziku. Mezi jeho nejoblíbenější skladatele ale patří klasikové, jako je Antonio Vivaldi nebo Claudio Monteverdi. Příliš nemusí elektronickou hudbu a moderní typy muziky, například hip hop.

Kromě zobcové flétny má plzeňský muzikant ještě další lásku, a tou je barokní hoboj. Již několik let také studuje obor dirigování na konzervatoři v Plzni. V praxi si ho vyzkoušel například při orchestrálním nastudování řady děl se Symfonickým orchestrem konzervatoře, ale také například u rozsáhlejších děl, jako je Magnificat od J. S. Bacha nebo Requiem od W. A. Mozarta. V nejbližší době zahraje Jakub Kydlíček na Plzeňsku hned dvakrát v rámci Haydnových hudebních slavností, a to 10. září ve Vícově a 18. září v obci Řenče, posléze pak 3. října na plzeňském Festivalu historické hudby v kostele sv. Jiří.

Martina Němcová

27.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

plakát

Kavárna v Besedě je zavřená

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení