„Pro standardní byt to znamená navýšení asi o 1200 až 1300 korun, v průměru tak domácnost vydá navíc asi stokorunu měsíčně,“ říká generální ředitel teplárny Tomáš Drápela.

Plzeňská teplárenská dlouho nemohla stanovit cenu za gigajoul tepla v příštím roce, protože neznala cenu za nové dodávky hnědého uhlí. Včera konečně těžaři vydali podklady pro výpočet. „Cena hnědého uhlí se pro nás zvedla o 15 procent, my ale tento nárůst promítneme jen částečně,“ vysvětluje Drápela.

Teplárna i tak zvýšila cenu víc, než se předpokládalo. Odhady totiž mluvily o navýšení ve výši inflace, tedy pěti šesti procent. „Opravdu jsme počítali s mírnějším zvedáním cen, nečekali jsme ale zdražení uhlí o 15 procent. Kalkulovali jsme s jeho nárůstem maximálně do deseti procent,“ vysvětluje ředitel teplárny.

Zdražování energií kritizuje Plzeňan Petr Kovařík. „Pořád se mluví o krizi a o útlumu, o tom, že některé vstupy jdou dolů, a my zase budeme platit za teplo v paneláku víc peněz. Přitom nemám pocit, že teď je to málo,“ posteskl si Kovařík.

Ředitel teplárny ale připomíná, že ceny za teplo jsou stále přijatelné a v rámci celé republiky patří k nejnižším. „Naše sazba je opravdu jedna z nejnižších v porovnání s jinými teplárnami,“ tvrdí Drápela. Cena za gigajoul pro konečného spotřebitele se zvedá z 317,40 korun na 347,80, většina tepláren se pohybuje kolem 400 korun na gigajoul.

České teplárny zásobují teplem asi milion domácností a vyrábějí 35 procent elektřiny. Dálkové zásobování teplem využívá odhadem 4,5 milionu obyvatel, česká síť pro rozvod dálkového tepla patří k největším v rámci EU.