VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeňské školky zpřísnily bezpečnost a ke vstupům instalují videotelefony

Plzeň – Některé mateřské školy reagovaly na nevítanou návštěvu psychicky nemocné ženy.

14.6.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Leona Fröhlichová

Úplně nepozorovaně vnikla v březnu do 33. mateřské školy v Plzni na Doubravce psychicky nemocná žena. Dostala se až do kuchyně a odmítala 
z prostor odejít. Dětem se naštěstí nic nestalo a nevítaná návštěva nakonec skončila v péči lékařů. Vedení školy se však po této nepříjemné události rozhodlo posílit bezpečnost, a proto pořídilo videotelefon. Před incidentem byl vstup do budovy volný, vchod hlídala pouze školnice. Ohlasy od rodičů na opatření jsou podle ředitelky Pavly Brejchové kladné.

Ke stejné změně se kvůli možnému nebezpečí rozhodly i další plzeňské mateřinky. „Dříve měly budovy jenom zvonek s mikrofonem. Do tří z dvanácti školek už jsme nainstalovali videotelefony. Zaměstnanci tak vidí, koho dovnitř pouštějí. Dalších pět zařízení na novinku teprve čeká," sdělil vedoucí ekonomického a poplatkového odboru druhého plzeňského obvodu Miroslav Němec. Náklady na pořízení videotelefonu činí asi 100 tisíc korun.

Oproti tomu ředitelka 
89. MŠ na Slovanech Jiřina Solfronková by preferovala čipové karty. „Výhodou je, že učitelky nemusí stát 
u obrazovky a odzvánět rodičům. Někdy se může stát, že dítě vyzvedne třeba dědeček nebo babička, takže stejně hrozí, že dotyčného nepoznáte. Pořízení karet vyjde levněji," zdůraznila.

Pro videotelefony se rozhodlo i vedení třetího obvodu. „Zatím ho mají dvě školky. Rádi bychom, aby bylo na všech 11 místech," podotkla místostarostka Jaroslava Maříková.

Jinou alternativou, o níž se v souvislosti se zlepšením bezpečnosti mateřských škol hovoří, je využití Plzeňské karty. O této možnosti uvažují například ve třetím a čtvrtém plzeňském obvodě.

Jak by systém fungoval? Podle čísla karty by dokázal jednoduše rozpoznat, zda se jedná o rodiče, jehož dítě školu navštěvuje, nebo nikoliv. Cizí člověk, byť s Plzeňskou kartou, by neměl vůbec do budovy vstoupit.

Podle vedoucí odboru školství plzeňského magistrátu Dagmar Škubalové je nápad teprve v počátku.

„Je potřeba zjistit, zda se jedná o dobrý nápad. Musíme se například vypořádat se situací, kdy dítě nebo jeho rodič Plzeňskou kartu vůbec nemá, nebo ji má, ale ztratí. Je také nutné vše nejdříve dobře vysvětlit rodičům," upozornila Dagmar Škubalová.

Tento způsob zajištění se osvědčil například Správě informačních technologií města Plzně (SITMP). „Máme tak zabezpečený prostor třeba v Dominikánské ulici a funguje to dobře," sdělil ředitel Luděk Šantora.

Právě on se věnuje pilotnímu projektu, jenž má ověřit, zda by se využití Plzeňské karty mohlo rozšířit na další instituce.

„Od září se bude testovat na 33. základní škole. Nejedná se o klasickou velikost karty, ale malý přívěsek, který si děti mohou dát třeba na klíče," popsal Šantora. Karta by zatím měla školákům sloužit pouze jako kombinace cestovního dokladu a karty, díky níž si mohou zarezervovat oběd v jídelně.

Autor: Klára Mrázová

14.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Jaroslav Kracík

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Deset defibrilátorů pro Plzeň

Plzeň – Chytré přístroje vysvětlí i laikovi, jak zachránit život.

V Plzni ráno hořel byt. Čtyřicet lidí muselo opustit panelák

Plzeň - Požár za milion korun pravděpodobně způsobila technická závada powerbanky.

Viktoria letí na Kypr. Pro postup?

Čtvrteční odveta play-off začíná v Larnace v 18.00 hodin SEČ.

Špatný vzduch přispěje na kotlík

Plzeňský kraj – V kraji startuje další kolo kotlíkových dotací.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení