„Prodává se velké množství všeho možného, například fontánek, setů nebo různých ohňostrojů. Petardy jdou letos zatím nejméně,“ řekla prodavačka z firmy Laki, která se prodejem zábavní pyrotechniky zabývá.

Jedním z těch, kdo už nyní shromažďuje pyrotechnický ´arzenál´, je i Zdeněk Hlavsa. „Už asi deset let jezdíme každý rok ke kamarádovi na chatu a tam si děláme svůj soukromý ohňostroj. Osobně mám nejraději římské svíce, těch větších raket už se totiž trochu bojím,“ svěřil se Plzeňan, který prý každoročně za pyrotechniku utratí několik set korun.

Policisté však varují, aby s veškerou pyrotechnikou lidé zacházeli velmi opatrně. A také aby rodiče dávali velký pozor na své děti. „Z praxe víme, že přestože by děti tyto věci neměly mít v ruce, rády házejí petardy po sobě, do popelnic, nebo dokonce na zvířata. V tomto případě je na rodičích, aby svým ratolestem vysvětlili, že mohou někoho ošklivě zranit,“ sděluje policejní mluvčí Martina Korandová. Dále také uvedla, že dospělí by neměli manipulovat s pyrotechnikou, jestliže jsou pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.

I přes četná varování se totiž najdou tací, kteří s dělbuchy či ohňostroji nezacházejí tak, jak by měli, a dochází k vážným poraněním a požárům. A tím zaměstnají veškeré záchranné složky. „Musím říct, že v Plzeňském kraji není počet zranění tak velký, ale vždy se nějaká najdou. Nejčastěji zaznamenáváme úrazy horních končetin, které se stávají při výbuchu podomácku vyráběné pyrotechniky, a také popáleniny,“ řekla mluvčí krajských záchranářů Lenka Ptáčková.