„Regulační řád jsme ani nezpracovali, protože jsme vyhodnotili, že pro náš kraj nemá význam,” vysvětluje vedoucí krajského odboru životního prostředí Martin Plíhal. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu patří Plzeňský kraj co do kvality ovzduší mezi nejlepší. „Taková smogová situace, jako je na Ostravsku, by tady nastat neměla,” tvrdí Plíhal.

Přesto je v těchto dnech ve večerních hodinách například na Slovanech množství polétavého prachu v ovzduší čtyřnásobné oproti povolenému limitu. Na druhý, tzv. regulační stupeň to však nestačí. „Na to je třeba sledovat průměrné hodnoty za 24 hodin,” podotýká Dagmar Svobodová z plzeňského magistrátu. A ty nyní dosahují jen na tzv. stupeň upozornění. Pro vyhlášení druhého stupně by znečištění muselo být dlouhodobě ještě větší.

„Zatím se to nestalo,” potvrdil generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. Pokud by bylo třeba, omezila by teplárna výrobu. „Ale trvám na tom, že za špatné ovzduší nemůžou vysoké komíny,” dodává Drápela.

I kdyby však hodnoty ještě poskočily a bylo by třeba omezit průmyslové znečišťovatele, úřady vydat nic nemohou. Neprodyšná duchna smogu, kvůli které by děti, senioři a lidé s respiračním onemocněním neměli vycházet ven, není podle Plíhala z Krajského úřadu způsobena továrnami, ale automobilovou dopravou a také kotli v domech. „A na tyto drobné znečišťovatele prakticky není žádná páka,” upozorňuje úředník.

Inverzní počasí a s ním spojená zhoršená kvalita ovzduší má vydržet až do pátku, plzeňský magistrát proto vyzývá občany, aby minimalizovali vypouštění dalších škodlivin do ovzduší. „Řidiči by pokud možno neměli vyjíždět a lidé by také měli omezit například pálení listí a jiného odpadu,” upozorňuje Svobodová.

Polétavý prach

Limit - normální stav: 50
Stupeň upozornění: 100-150
Stupeň regulační: nad 150

max. naměřeno/24h průměr

Plzeň-Slovany 208/123
Plzeň-Doubravka 160/105
Plzeň-Bory 115/72
Pozn. Hodnoty jsou uvedeny v mikrogramech na metr krychlový.