VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeň se dál rozrůstá do šířky

Plzeňsko – Pár kilometrů do Plzně, pošty, školy obchody, zastávky pro linkové autobusy i MHD a počet obyvatel vzrůstající geometrickou řadou.

28.5.2014 10
SDÍLEJ:

Parcely v LetkověFoto: PR WEST

To vše mají společné takzvané plzeňské satelity, obce, jež těží z dobré polohy. Stále lákají nové obyvatele a o výstavbu v nich není nouze.

Například v Letkově minulý týden vstoupil do své druhé etapy projekt Obytná zóna Letkov – V Podlesí. V zóně je připraveno 111 parcel a v řadě ohledů se prý liší od většiny dalších obytných zón v okolí západočeské metropole.

„Protože se jedná o mimořádnou lokalitu s výhledem od Plzně až po Šumavu, kde je v dosahu dálnice, jede sem trolejbus a přitom jsme mimo město v podstatě hned u lesa, chtěli jsme, aby zde vznikla i mimořádná výstavba," říká ředitel developerské společnosti Pavel Pubec s tím, že projekt nabídne stavební parcely pro náročné klienty.

Projekt začal v roce 1998, kdy investor zcelil ve svahu nad původní částí obce přes 30 hektarů pozemků. V roce 2003 dokončil na 15 hektarech prvních 88 stavebních parcel. Všechny jsou už prodané, téměř na všech stojí domy a počet obyvatel Letkova se za deset let zdvojnásobil na loňských 616. Díky druhé části na 16,5 hektaru nejspíše přesáhne tisícovku.

V Letkově měla zóna od počátku příznivce i kritiky. Odpůrců však prý s první etapou ubylo. „Projekt bude mít pro obec i díky seriózní vzájemné komunikaci a spolupráci příznivý dopad. Investor třeba na naše přání vybavil pouliční osvětlení úspornými LED světly, postavil dvě zastávky trolejbusu včetně konečné, přispěl na kanalizační infrastrukturu a zrekonstruuje i část silnice a chodníků v původní části obce," říká starosta Letkova Rostislav Kotil. Poukazuje ale hlavně na větší příjem z rozpočtového určení daní, který umožní obci investice, na něž by dříve těžko dosáhla.

Chotíkov také plánuje rozvoj

Rozvoj plánuje také neméně oblíbený Chotíkov. Podle starosty Vítězslava Blažka dnes nabízí pozemky především ve stávající zástavbě, v rámci současného územního plánu, a další chystá.

„V novém územním plánu chceme mít lokalitu u příjezdu od Plzně. Spolu s rezervami, které máme, to může být tak sto parcel," míní starosta.

O zájem potenciálních přistěhovalců se nebojí. „Stoprocentně bude, o tom vůbec nepochybuji," dodává Blažek. Chotíkov se navíc chce do budoucna stále snažit o to, aby nová zástavba vznikala především v intravilánu, obec byla sevřenější a laicky řečeno se neroztahovala.

Do Chotíkova se chystá stěhovat rodina Pražačky Martiny. „Manžel je z Plzně, pracuje tam, ale ve městě bydlet nechceme. Vesnička typu Chotíkov bude ideální. Už se těším," říká.

Ve Zruči-Senci obecní pozemky nejsou

Ve Zruči-Senci je situace trochu jiná. Nové parcely také vznikají, ovšem vše je soukromé, obci pozemky chybí. „My bohužel nemůžeme nabídnout nic, máme jen několik zemědělských pozemků," konstatuje starosta Václav Král a říká, že soukromníci chystají parcely na několika místech. „V lokalitě pod bytovkami teď sice příprava asi šedesáti parcel stojí, ale jiné se připravují na začátku obce ve směru od Drahotína a snažíme se zatlačit, aby se něco začalo dít s parcelami nad koupalištěm," dodává.

Několik řadových domků během loňského roku vzniklo také na zručské návsi a další naproti prodejně obuvi.

Jaké jsou další oblíbené satelity? „Mezi nejvyhledávanější satelitní městečka patří Losiná, Tlučná, Vejprnice, Újezd, Červený Hrádek, Chotíkov, Křimice a další," jmenuje regionální ředitel realitní kanceláře M&M reality Michal Möhwald.

Klienti podle Möhwalda při výběru takového bydlení vyhledávají hlavně příjemné okolí, sportovní využití a koncentraci mladých rodin. „Bydlení v rodinném domě na krajích obce je vyhledávanější a oblíbenější než bydlení v domě v samotné Plzni," potvrzuje.

Obce o tom dobře vědí. „V současné době můžeme nabídnout třicet pozemků, ale připravujeme dvě lokality," podotýká starosta Vejprnic Pavel Karpíšek. „V obou bude po stovce parcel," dodává.

A stavět se začne také ve Starém Plzenci. „Město dvě lokality pro výstavbu prodalo developerům. V jedné z nich bude 28 pozemků," říká starostka Vlasta Doláková a jedním dechem dodává, že si ovšem nemyslí, že Starý Plzenec je plzeňským satelitem.

Autor: Pavel Korelus

28.5.2014 VSTUP DO DISKUSE 10
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

plakát

Kavárna v Besedě je zavřená

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení