VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeň ocenila výjimečné učitele, našla i mecenáše školství

Západočeská univerzita v pondělí ocenila výjimečné pedagogy a zaměstnance svých základních a mateřských škol, stejně tak mecenáše plzeňského školství a do ,,síně slávy'' uvedla profesionála z oboru, jenž školství zasvětil celý život.

21.6.2016
SDÍLEJ:

zleva: Hana Brožová, Pavla Sýkorová, Lenka Kůsová, Jindřiška Hametová a Jiří HeckelFoto: MMP

Ocenění v pěti kategoriích si laureáti převzali při slavnostním aktu na radnici z rukou primátora Martina Zrzaveckého a jeho náměstkyně pro oblast školství a sociálních věci Evy Herinkové. Uděleno bylo také zvláštní ocenění učiteli z 33. Základní školy za záchranu žáka při hodině plavání.

„Budu rád, když tímto založíme tradici a začneme pedagogický i další personál našich škol oceňovat pravidelně. Věřím, že získáme ke spolupráci i řadu občanů, nejen ředitelé škol totiž mohli podávat návrhy, ale u dvou kategorií právě i veřejnost," uvedl primátor Martin Zrzavecký.

„Chceme upozornit na výjimečné pedagogy i další osobnosti, které v našich školách působí nebo jsou s touto oblastí spjaty. Učitel hraje důležitou roli, bývá pro dítě vzorem a mnohdy ho zásadně ovlivňuje na celý život. Oceňujeme proto práci těch nejlepších, současně chceme motivovat ostatní a také zvyšovat prestiž celého učitelského povolání, které vůbec není jednoduché," řekla Eva Herinková.

Za školní rok 2015/2016 bylo ocenění předáno v následujících kategoriích:

Ocenění za celoživotní přínos školství („síň slávy") bylo uděleno in memoriam Karlu Brožovi, který mimo jiné po zániku školských úřadů v prosinci 2000 a převodu kompetencí na Magistrát města Plzně vedl od roku 2001 oddělení organizace školství a vzdělávání odboru školství, mládeže a tělovýchovy, kde působil až do odchodu do důchodu v roce 2009. „Karel Brož byl skutečně výjimečný člověk. Byl velice pracovitý, slušný a svědomitý. S obdivuhodnou trpělivostí dovedl řešit problémy, kterých rozhodně nebylo málo. Měl solidní přístup nejen k pracovníkům škol, ale i ke svým spolupracovníkům. Měl přirozenou autoritu a svým milým úsměvem dovedl odzbrojit i ty největší rebely," zaznělo při předávání ocenění, jež převzala manželka Karla Brože Hana Brožová.

Pedagog roku základní školy - získala učitelka 10. základní školy v Plzni Pavla Sýkorová, která má aprobaci matematika a zeměpis, vyučuje také informatiku a je metodikem ICT. Zapojila žáky do celosvětové akce „Hodina kódu" a také do jiných mezinárodních projektů. „Pro ostatní kolegy je vzorným příkladem pro zvyšování kvality," zaznělo při slavnostním aktu.

Pedagog roku mateřské školy - laureátka Lenka Kůsová, která se velkou měrou účastní projektu Škola hrou, v rámci kterého se stala 22. mateřská škola metodickým centrem pro předškolní vzdělávání v Plzeňském kraji. Lenka Kůsová také spolupracovala na rozvojových programech logopedické prevence v předškolním vzdělávání v letech 2013 až 2016 a na dotačním programu Podpora polytechnické výchovy.

Provozní zaměstnanec roku - Jindřiška Hametová ze 17. základní školy a mateřské školy Plzeň, kde pracuje již řadu let jako školnice. Zajišťuje i provoz školního bufetu, je referentkou požární ochrany a stará se o zahradnické úpravy na zahradě školky a o opravy v budově.

V kategorii Mecenáš plzeňského školství je oceněným Jiří Heckel, bývalý žák 2. základní školy, jenž jí poskytl velkorysý finanční dar k jejímu letošnímu 60. výročí. Škola tak mohla uspořádat výroční školní akademii a další doprovodné akce.

Zvláštní ocenění získal Tomáš Had, učitel tělesné výchovy 33. základní školy. Své lidské i profesní kvality potvrdil 3. května 2016., když se v průběhu vyučovací hodiny se u jednoho z žáků vyskytly nepředvídatelné zdravotní komplikace, které způsobily ztrátu vědomí a následné tonutí během plaveckého výcviku. Tomáš Had neprodleně poskytl první pomoc nepřímou masáží srdce v kombinaci s umělým dýcháním. Po několika málo sekundách se žáka podařilo přivést k vědomí, následně se jej ujala rychlá záchranná služba. Dle vyjádření záchranářů se Tomáš Had zásadním a rozhodujícím způsobem podílel minimálně na záchraně kvality života žáka.

Nela Pražáková

Autor: Redakce

21.6.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Ilustrační foto.

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Muž obtěžoval ženu. Policie ho hledala i vrtulníkem

Plzeň - V pondělí večer probíhala v okolí boleveckých rybníků rozsáhlá pátrací akce.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení