VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Platany u Zvonu nejspíš skolí pila

Plzeň - Šestadvacet skoro osm metrů vysokých platanů, které vyrůstají od roku 2002 na místě po zbouraném činžáku u Zvonu, přijde pravděpodobně vniveč.

17.6.2009 12
SDÍLEJ:

Prostor u ZvonuFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

„Pokud se rozhodne, že u Zvonu se začne cokoliv stavět, budou muset být pokáceny. Už jsou tak veliké, že možnost jejich přesazení je v podstatě vyloučená,“ potvrdil Petr Kuták ze Správy veřejného statku.

Pokácení zdravých stromů se přitom město mohlo vyhnout. Po povodních byly totiž platany sázeny způsobem, který jejich následnou přesadbu předpokládal. Nesmělo by se s ní však otálet více než šest let. Dnes mají stromy u Zvonu obvody kmenů až 37 centimetrů, průmět korun se pohybuje kolem šesti metrů a každý strom vytvořil asi čtyřtunový kořenový bal. „Žádná dostupná technika není schopná hloubit výkop pod takto objemný kořenový bal,“ píše se v informativní zprávě pro zastupitele, již dostanou na zítřejší schůzi. Ruční podkopání celého balu by trvalo dvěma pracovníkům minimálně osm hodin, takže náklady včetně vyzvedávání jednotlivých balů se pohybují kolem milionu korun. Navíc tu existuje riziko jejich sesunutí nebo naklonění.

Povolit pokácení zdravých stromů zřejmě nebude administrativní problém. Podle vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Dagmar Svobodové je totiž ze zákona „ze závažných důvodů“ možné. „Například v případě umístění nové stavby,“ vysvětlila Svobodová. A o pozemek pod platany už požádal radnici Plzeňský kraj pro stavbu galerie. Zda mu jej město poskytne, zatím rozhodnuto nebylo.

„Žádost musí posoudit majetková komise, potom půjde do rady města a do zastupitelstva,“ vysvětlil technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) s tím, že obvyklá doba úředního kolečka se pohybuje mezi čtyřmi až šesti měsíci. Přestože žádost kraje doputovala na radnici už před dvěma měsíci, do žádné ze jmenovaných institucí zatím nedorazila.

Část stromů u Zvonu ale pravděpodobně padne už kvůli chystané rekonstrukci tramvajové trati v Pražské ulici. Připustil to ředitel Správy veřejného statku Milan Sterly. „Je ve špatném technickém stavu a opravy do pozemku částečně zasáhnou,“ podotkl Sterly. Ekolog Martin Hyťha ze sdružení Děti země radnici za kácení kritizuje. „Nechápu k čemu bylo dobré vysazovat stromy jen na čas. Je to mrhání finančních prostředků a další pohled je z hlediska životního prostředí. Po čase se často zjišťuje, že když se strom rozroste, tak začne překážet,“ uvádí Hyťha.

Radní města pro správu městského majetku Helena Matoušová (ODS) prohlásila, že stromů je jí sice líto, žádné pochybení ale nevidí. „V současné situaci je už lepší je pokácet. Přesazování by teď bylo komplikované a finančně náročné. Pro vzrostlé stromy navíc nemáme jiné vhodné místo. I kdyby se ale našlo, odborníci tvrdí, že by se po přesazení uchytilo jen třicet procent stromů,“ prohlásila Matoušová.

Oslovení Plzeňané kácení vesměs kritizují. „Nechápu to, je to strašná škoda,“ divila se včera v blízkých sadech například Růžena Polánková.

Autor: Dana Veselá

17.6.2009 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:
Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení