VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pes budí respekt. Na agresivní lidi funguje

Plzeň – Nedílnou součástí plzeňské městské policie jsou psovodi. Plzeňský deník nahlédl pod pokličku jejich práce.

20.2.2016
SDÍLEJ:
Fotogalerie
4 fotografie

Na Kilometrovce. Josef Kolena se psem Jinem zadrželi loni v července muže, který sexuálně obtěžoval kolemjdoucí ženuFoto: MP Plzeň

Mají za sebou tvrdý výcvik a disciplína je jim vlastní. Z Jina, Edgara, Vira, Dara a Grima jde také respekt. Služební psi plzeňských strážníků totiž nejsou žádní mazlíčci a agresivního výtržníka ve chvíli zkrotí v neškodného beránka.

O tom, jaká je práce se čtyřnohým parťákem, jsme si popovídali s metodikem výcviku psovodů a služebních psů Josefem Kolenou a jeho kolegou, psovodem Jiřím Linhartem.

K práci psovoda oba postupně přivedl vztah ke zvířatům. „Odmalička jsme doma měli psy. Když mi bylo šest let, táta si domů přivedl ovčáka, který byl vyřazený od policie. Opravdu hodně se mu věnoval a tehdy tam začalo něco, co jsem do té doby nezažil. Pes k němu přilnul a poslouchal na slovo. Když šel pak táta do nemocnice, pes přestal žrát a steskem umřel. Tehdy jsem poznal, jaké dokáže být pouto mezi psem a člověkem," popisuje Kolena, který už v útlém věku začal pronikat do základů kynologie.

Vztah ke zvířatům má od dětství i jeho kolega Jiří Linhart, prvního psa si však pořídil teprve před čtrnácti lety.

Oba začínali u městské policie jako řadoví strážníci. Kolena před deseti lety na Lochotíně, Linhart před patnácti lety na Skvrňanech. Jejich kroky se po nějaké době sešly na borské služebně ve skupině, která se věnuje odchytům zvířat, Kolena se před pěti lety dostal k psovodům a zhruba o čtyři roky později jej následoval i Jiří Linhart.

Skupina psovodů pracuje v turnusových směnách tak, aby byli její příslušníci po ruce strážníkům 24 hodin denně. „Je to práce, která je časově náročnější. Sice skončí směna, ale vy se o psa staráte dál. Je třeba uklidit kotec, venčit, cvičit," popisuje Kolena, který si psa Jina vozí domů. Jeho kolega využívá zázemí borského kynologického klubu, kam denně jezdí.

Roste agresivita

Služební psi šetří podle strážníků lidskou sílu. „Nahrazují dalšího člena hlídky," vysvětluje Linhart. Nezřídka se dostávají do rizikových situací. Například, když hlídají bezpečnost při fotbalových zápasech nebo když je zavolá hlídka s tím, že je napadl agresivní opilec, což bohužel není nic výjimečného.

„Je to tak. Agresivita ve společnosti stále roste a takové útoky jsou stále častější," říká Kolena. Podotýká však, že pes si svou autoritu drží pořád. „Máme takovou zkušenost. Člověk, který je agresivní, zpravidla zkrotne, když na něj zaštěká náš pes. Funguje to," podotýká Kolena.

Potyčky s agresivními lidmi řeší často přímo v samém centru města obvykle v noci z pátku na sobotu a ze soboty na neděli, kdy se lidé chodí bavit a oddávají se alkoholu.

Dost práce však strážníci mají i v týdnu. Josef Kolena se psem Jinem například loni v létě zadržel muže, který na Kilometrovce hodinu po poledni sexuálně obtěžoval procházející ženu.

Psovodi dělají velkou službu také při vloupání do různých objektů. Pes totiž dokáže celkem snadno vypátrat zloděje, který se před policisty snaží ukrýt.

Nedílnou součástí práce psovodů je také přednášková činnost v mateřských a základních školách. „Už kdysi jsem si uvědomil, kolik je zbytečně pokousaných dětí, takže se snažím dělat osvětu v tomhle směru. Dětem vysvětluji, jak mají ke zvířatům přistupovat a jak se mají chovat v jejich přítomnosti," vysvětluje Kolena.

Psovodi plzeňské městské policie pracují s dvěma belgickými a třemi hlídkovými německými ovčáky.

Co obnáší práce psovodů?
Služebna střed plzeňské městské policie v Perlové ulici má od června 2015 specializovanou hlídku strážníky psovody, kteří vykonávají preventivní hlídkovou činnost na celém území města Plzně a v poslední době převážně v centru města. Pětice strážníků je rozdělena do směn tak, aby byla zajištěna služba 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Skupina kynologie působí a nemalou měrou se podílí na zabezpečení veřejného pořádku, odhalování pouliční delikvence, odhalování a řešení přestupků a jiných správních deliktů, zajištění ochrany a bezpečnosti osob, prevenci kriminality, prezentaci a propagaci městské policie. Psovodi se psy nejsou využíváni jen v přímém výkonu služby, ale podílejí se i na ukázkách určených pro veřejnost a přednáškách určených převážně pro malé děti mateřských a základních škol na téma bezpečnost dětí při kontaktu se psem.
Psi nahrazují dalšího člena hlídky. Jsou využíváni při průzkumu objektů, v pěších hlídkách, v nepřehledných lokalitách, jako jakou parky, odstavné plochy, staveniště, zahrádkářské kolonie či chatové oblasti. Používají se také při specifických výkonech, např. v součinnosti s pořádkovou jednotkou, a to zejména při sportovních a kulturních akcích či demonstracích. Hlídky též pomáhají zajišťovat eskorty agresivních opilců. 

Autor: Miroslava Vejvodová

20.2.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Michael Krmenčík

Viktoriáni v reprezentaci? Soupeři i spoluhráči

Mládě lysky
4

Záchranná stanice: Neberte mláďata rodičům

Soutěž: Jazz bez hranic pozval Janu Koubkovou

Plzeň – Festival Jazz bez hranic pokračuje ve svém jarním programu a na úterý 4. dubna pozval do Plzně českou jazzovou legendu Janu Koubkovou. I když ona sama se tomuto označení brání.

Oficiální zimu na silnicích vystřídají opravy

Plzeňsko – Silničáři se do prvních prací pustí v pondělí 10. dubna.

Za zneužívání tří malých dětí poslal plzeňský soud muže na šest let za mříže

Plzeň - Šest let ve věznici s ostrahou. Takový trest dnes vyměřil Krajský soud v Plzni čtyřiapadesátiletému P. F. z Karlovarska, který před soudem stanul kvůli zneužívání dvou nezletilých děvčat a jednoho osmiletého chlapce.

U Nýřan bourala dvě auta, pro řidiče letěl vrtulník

Nýřany - Na silnici mezi Myslinkou a Nýřany na severním Plzeňsku zasahoval ve středu odpoledne záchranářský vrtulník.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies