Parkovací karty si vydává zvlášť magistrát, zvlášť jeho příspěvkové organizace i jednotlivé městské obvody. Centrální evidence neexistuje. Radní města pro bezpečnost Karel Paleček (ODS) míní, že počty karet nejsou vlastně důležité. „Ať si vydá organizace, kolik karet chce, smí je použít jen na vyhrazených parkovištích určených pro potřeby jednotlivých úřadů. Neexistuje žádná karta, na kterou je možné parkovat všude,“ tvrdí Paleček.

Praxe ovšem bývá jiná. Auta se znakem města totiž někdy blokují i místa určená ´normálním´ řidičům, kteří si však musí na rozdíl od úředníků koupit parkovací lístek. V ulicích jsme se o tom sami přesvědčili. „Pokud se to děje, je to špatně a městští strážníci musí udělit postih,“ argumentuje Paleček.

O tom, že úřednické parkovací karty jsou naprosto bez kontroly magistrátu, svědčí i fakt, že radnice musí čas od času dokonce vydat úplně nové parkovací karty v odlišné barvě, aby se zbavila těch načerno okopírovaných a používaných. To se stalo naposledy asi před 1,5 rokem.

Oficiálně má magistrát nyní vydáno 33 parkovacích karet určených pro 120 míst před všemi magistrátními budovami. Na parkovišti přímo před radnicí smí parkovat na zvlášť barevně označenou kartu například devět městských radních včetně primátora, tajemník magistrátu a hosté radnice, kteří si ale musejí vyzvednout na radnici jednorázový parkovací lístek. Další místa pro potřeby úřadů jsou buď přímo před objekty, nebo ve vnitroblocích.

Úřad městského obvodu Plzeň 3 vydává lidem bydlícím v centru města a podnikatelům další typ parkovacích karet. Za rezidentskou kartu (pro lidi s trvalým pobytem) zaplatí Plzeňan v zóně „A“ 350 korun měsíčně, podnikatel za předplatitelskou v témže místě desetkrát více. „Úřad vydal 380 rezidentských a 87 předplatitelských karet,“ potvrdil mluvčí třetího obvodu František Vaško.