VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Památkáři chtějí prelaturu nazpátek

PLASY - Velké finanční ztráty, horší podmínky pro průvodce i kastelána, znemožnění zprovoznění nového prohlídkového okruhu. Památkáři, kteří pečují o klášter Plasy, mají obavy, co všechno přinese rozdělení jeho areálu.

4.11.2008 1
SDÍLEJ:

Budova prelatury kláštera PlasyFoto: www.klaster-plasy.cz

Některé z budov, které dosud spravoval Národní památkový ústav (NPÚ), byly totiž v pátek převedeny na Národní technické muzeum (NTM). To je plánuje využít především pro ojedinělý projekt Centrum stavitelského dědictví.

Problém nastal , když NTM kromě dohodnutých objektů pivovaru, mlýna, domu sládka, hospodářského dvora a sýpky získalo také budovu prelatury. Památkáři na toto rozhodnutí reagují rozhořčeně. Začali dokonce sepisovat petici určenou ministru kultury Václavu Jehličkovi, který o rozdělení areálu rozhodl.

S prelaturou měli památkáři podle plaského kastelána Pavla Duchoně do budoucna plány. „Chtěli jsme z ní udělat samostatný prohlídkový okruh zaměřený na Metternichy, klášter o něj usiluje přes 13 let. Když je ale prelatura ve správě technického muzea, nepůjde to,“ řekl Duchoň.

V prelatuře se také nachází kastelánův byt a zázemí pro průvodce. Byt je rok starý a potřebný, stejně jako průvodcovská ubytovna. Zaměstnancům kláštera prý ale hrozí, že se budou muset vystěhovat. „I když mě ředitel technického muzea uklidňoval, že rozhodně nehodlá měnit účel prelatury, zajímalo by mě tedy, proč ji vlastně chtějí,“ dodal kastelán.

K protestu proti rozdělení areálu se do včerejška připojilo přes 320 podpisů z různých koutů Plzeňska, republiky i zahraničí. „Petice ale v žádném případě není zaměřená proti projektu Centra stavitelského dědictví. Jen nechápeme, proč si pro něj muzeum vybralo spolu s několika nepoužívanými prostorami právě prelaturu – nejreprezentativnější budovu z celého areálu, o kterou dosud ani náznakem zájem neprojevilo,“ dodal Duchoň.

„Pokud se nepodaří s novým nabyvatelem dohodnout, hrozí mimo jiné také zrušení prohlídkového okruhu sýpka. To by rovněž přineslo pokles příjmů památky a ztrátu kolem 40 až 50 tisíc korun za sezónu,“ doplnil David Růžička, památkář pověřený propagací. Památkáři doufají, že se jim a muzeu podaří najít společnou řeč – obě organizace spadají pod ministerstvo kultury.

Ředitel NTM Horymír Kubíček tvrdí, že nikoho vyhánět rozhodně nehodlá. „Správce objektu ani průvodci o své zázemí nepřijdou. Stejně tak chystáme i prohlídkové trasy prelatury – buď ve spolupráci s památkáři nebo sami, to se ještě uvidí. Návštěvníky ani nikoho jiného o tyto prostory ale neochudíme,“ konstatoval Kubíček.

S tím, že byla na NTM prelatura převedena, ředitel souhlasí. „Díky tomu, že se stane součástí projektu, se ji podaří zrekonstruovat – stejně jako ostatní budovy – za peníze z Integrovaného operačního programu,“ pokračoval.

V rámci Centra stavitelského dědictví má v bývalém pivovaru vzniknout studijní depozitář se sbírkou historický stavebních materiálů, v hospodářském dvoře stavebně řemeslná huť a konferenční centrum. S čím se tedy počítá pro prelaturu? „Část jejích prostor bude sloužit výstavám, část pro ubytování. A právě díky výstavám se prelatura stane pro návštěvníky také zajímavější,“ dodal Kubíček.

S jeho názorem souhlasí také mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. „Odborné těžiště centra bude v pivovaru a hospodářském dvoru, konvent je a zůstává zázemím NPÚ. Pokud jde o prelaturu, tento rozlehlý objekt je třeba plně a co nejlépe využít. Je důležitý i pro zamýšlenou spolupráci s vysokoškolskou institucí při otevření nového studijního oboru, který souvisí s náplní centra,“ míní mluvčí. „Další úzká spolupráce s NPÚ v místě je však žádoucí a počítá se s ní. Nikdo rozhodně nebude z areálu před rekonstrukcí vyhazován a jsme přesvědčeni, že se jistě najde dohoda o společném využívání i po rekonstrukci,“ podotkl.

Veškeré informace o důvodech, které památkáře vedly k sepsání petice, najdete na stránkách petičního výboru http://plasy.kub.cz/.

Autor: Pavel Korelus

4.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Miminka z 19. srpna

Plzeň - Nejmladší občánci Plzeňska se představují.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení