„Vliv regulačních poplatků jsme na návštěvnosti nezaznamenali, čekárnu máme plnou už od prosince a stav zůstává stále stejný,“ vyjadřuje se lékařka ORL Eva Kastnerová. Ordinaci plní zejména dětští pacienti, kterým se k virovému onemocnění přidal hnisavý zánět dutin a záněty středního ucha.

Zhruba desetiprocentní úbytek pacientů zaznamenal během ledna pratický lékař pro dospělé Miloš Kopřiva. „První dva dny letošního roku bylo pacientů dokonce o padesát procent méně, pak se čekárna zase zaplnila. Úbytek oproti loňsku ale znát je, i když to není nic drastického,“ uvádí Kopřiva. Nárůst pacientů očekává v březnu. „Pacienti se v prosinci, ve strachu před poplatky a doplatky za léky, předzásobili. Lékař ale může napsat medikamenty pouze na tři měsíce, pak si musí lidé přijít znovu,“ vysvětluje.

K jeho názoru se připojují i ostatní praktičtí lékaři. „Zejména chroničtí pacienti si léky zajistili ještě před koncem loňského roku. Jinak si myslím, že poplatky u lékařů lidem příliš nevadí. Daleko více peněz nechají v lékárnách. Jsou nemocní, kteří potřebují třeba sedm léků, jenom recepty je tak vyjdou na 210 korun a ještě doplácí někdy poměrně vysoké částky. Myslím si, že to není dobré,“ míní praktická lékařka Vlasta Tichová. Výrazný pokles pacientů však nezaznamenala, podle ní vše ukáže teprve čas.

Jistý úbytek návštěv v ordinaci kvůli předzásobení léky sleduje i praktická lékařka Eva Pohořalová. „S vybíráním poplatků problémy nemám, a až lidem léky dojdou, myslím, že se vše vrátí do normálu,“ uvažuje Pohořalová.

S návrhem soukromých lékařů, aby pacienti, kteří navštíví lékaře, u něhž nejsou evidovaní, platili poplatek 90 korun, praktici na Plzeňsku nesouhlasí. „Občas se stane, že přijde někdo, kdo zde není zaregistrovaný, ale není to časté. Navíc, co má dělat člověk, který je zde na dovolené nebo na návštěvě? Musí se potýkat s nemocí a ještě by musel platit peníze navíc,“ zastává se nemocných Pohořalová.

Že je 90 korun za vyšetření příliš, si myslí také Kopřiva. „Mám ordinaci poblíž ubytovny v Zahradní ulici a tam se nájemníci často střídají. Stává se, že pracují jen chvíli. Nemá tedy cenu, aby se u mě registrovali a pak zase znovu doma,“ domnívá se Kopřiva.

Navýšením poplatku chcekoalice soukromých lékařů ušetřit peníze pojišťovně, lidé by prý totiž raději chodili tam, kam patří.