VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ŠKOLA MARIÁŠE: Odvaha vám může body přinést, velká divočina zase vzít

Plzeň - Náš seriál se pomalu blíží k závěru, dnes uvedeme základní principy, jak se mariáš hraje na ligových soutěžích.

22.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Pavel Votroubek

Před nějakými dvaceti lety se zamyslela parta mariášníků z Mariánských Lázní, jak hru zatraktivnit a především jak zabránit tomu, aby na turnajích, kde o výsledku tehdy rozhodoval pouze finanční výnos, neměli výhodu tzv. zedníci či kováři, tj. hráči, kteří se pomalu bojí ohlásit sedmu na šest trumfů, při stovce pouští maximálně jednu desítku, zkrátka hrají jen neprohratelné hry při jakékoli rozloze karet. Pro hráče, který se chce aspoň trochu pobavit a nevadí mu, že také občas něco prohraje, je hrát s takovými protivníky utrpení.

A výsledek byl ten, že na turnajích nerozhodují jen peníze, ale také body za aktivní účast na hře. Za prvé jde o body za jakýkoli flek, případně točení, za flek na sedmu je jeden, na stovku tři a i tady platí, že červené jsou dražší. Potom jsou to body za ohlášenou a vyhranou odvážnou hru. Nemá asi smysl uvádět kompletní tabulku, bylo by to nudné a je tam řada výjimek, takže uvedeme jen několik příkladů. Navíc jestli někde dochází k častým obměnám pravidel, je to právě zde.

Takže například sedma hlášená na tři trumfy je ohodnocena sedmi body, pokud má aktér výnos, případně deseti, pokud nikoli. Stovka pak začíná na čtyřech trumfech, s výnosem na čtyři bez desítky, ale s esem je bodů deset, naproti tomu na čtyři bez esa s desítkou a bez výnosu již osmnáct, v červených dvakrát tolik, a to už je slušná porce. A pokud si hráč troufne hrát stovku bez trumfového esa i desítky, většinou se dost napakuje. Důležité totiž je, že zde to není jako u placení, pokud hráč závazek prohraje, znamená to pouze, že si body nepřipisuje, ale také je ani neztrácí. Celkový výsledek hry se pak pro hráče spočte jako součet finančního výsledku zaokrouhleného na koruny plus počet získaných bodů, bod odpovídá koruně.

Body ovšem lze také doopravdy ztratit, a to v případě neuváženého flekování. Toto pravidlo vzniklo zkušenostmi, kdy se najednou objevili hráči, kteří flekovali prakticky vše a nezáleželo jim na penězích, neboť na turnajích je zvykem vyhlašovat nejen celkového vítěze, ale i hráče, který byl nejlepší z hlediska financí a hráče s největším počtem prémiových bodů. Žádný extrém samozřejmě není zdravý, a tak jako je utrpení hrát se zedníkem, tak jsou nervy hrát s naprostým divočákem.

Takže oflekuje-li hráč loženou hru, jejíž definice se stále upravuje, na stovku je to flek proti hráči, který vynuceně nepouští desítku, u dvou sedem pak flek, kdy aktér má karty, které prostě nelze prohrát při libovolném rozložení karet protihráčů, pak nejen že za své spoluhráče finanční rozdíl uhradí, ale ještě si odepíše body.

Nejčastěji se to stává u betla a mezi mariášníky se na konci sezony vyhlašuje kromě nejlepších hráčů v jednotlivých kategoriích také čestný titul Big křivák, který připadne hráči, který těchto fleků dá během roku nejvíce.

Vůbec nejvyšší body jsou pak samozřejmě i nejdražších her, tj. dvou sedem. Takže velmi často připisovaných dvacet či čtyřicet bodů je za dvě sedmy hlášené na čtyři tlačící, často totiž jde opravdu jen o to, jestli se zbylé čtyři sešly v jedné ruce, dvě sedmy hlášené na tři trumfy, jedna z nejvyšších drzostí, jsou pak ohodnoceny šedesáti, v červených 120 body, ovšem i finanční riziko je zde značné.

Jsou známy i hry, když hráč vyhrál dvě sedmy na pouhé dva trumfy, pak je bodové ohodnocení takové, že hráči taková hra prakticky vyhraje turnaj, ovšem to je skutečná rarita, kterou bývá zvykem i archivovat.

22.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení