Jen na Lochotíně strážníci napočítali osm takových skládek. Uklízet je budou lidé, kteří na městském obvodě Plzeň 1 pracují v rámci veřejně prospěšných prací. „Ušetříme tak tisíce, možná i desetitisíce korun, které bychom jinak museli zaplatit úklidové firmě. Uhradíme pouze poplatek na uložení odpadu do sběrného dvora. O jeho proplacení pak budeme žádat odbor životního prostředí magistrátu,“ vysvětlil starosta ÚMO Plzeň 1 Jiří Uhlík (ODS).

S černými skládkami se potýká i největší městský obvod Plzeň 3. „Nejčastěji se objevují v blízkosti stanovišť komunálního a separovaného odpadu, kam lidé odkládají i velkokapacitní odpad. Odpady se však hromadí i jinde, často přímo v městské zeleni,“ uvedl starosta ÚMO Plzeň 3 Jiří Strobach (ODS).

Měsíční náklady na likvidaci černých skládek v centrálním obvodu překračují 100 tisíc korun. Navíc se náklady rok od roku zvyšují, a to i přesto, že každou první sobotu v měsíci jsou na sedmnácti místech přistaveny velkokapacitní kontejnery, kam lidé mohou odpad zdarma odložit. Tato služba obvod stojí každý měsíc dalších zhruba sto tisíc korun.

Odpadky hromadící se v přírodě ale trápí i menší obvody. Tři černé skládky se teď objevily například v Černicích. Křimická radnice už dokonce nechala postavit na náměstí kontejner, kam mohou místní lidé odpad zdarma odložit. Jedině tak se totiž obvod zbavil hromad odpadků, které plnily příkopy. Tato služba stojí každoročně zhruba 450 tisíc korun.

Podle vedoucí odboru životního prostředí Dagmar Svobodové mají obvody ve svých rozpočtech peníze určené na úklid černých skládek v ulicích, likvidaci dalších například na okraji lesů a v přírodě mimo zástavbu jim může proplatit město. „Pro letošní rok na to máme vyčleněn necelý milion korun,“ podotkla Svobodová. Nepořádek a problémy s likvidací černých skládek jsou podle jejích zkušeností rok od roku horší. „Připravuje se ale nová koncepce nakládání s odpady a uvažuje se o tom, že by sběrné dvory ve městě měly jednotnou otevírací dobu a odpad by odebíraly bez poplatku,“ uvedla Svobodová.