VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Od symfonie se nás někteří snažili odradit, říkají Jana a Marek Roštíkovi

Plzeň – Manželé Jana a Marek Roštíkovi, kteří založili občanské sdružení Svět podle Jakuba, se nápadu hudební skladby pro Plzeň nevzdali.

13.10.2015
SDÍLEJ:

Sedmdesátičlenný studentský orchestr složený z hudebníků z Plzně, Monsu, Vratislavi, Košic a Rigy už pilně nacvičuje skladbu Pět řekFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Radbuza, Úhlava, Úslava, Mže a Berounka jsou části symfonické skladby Pět řek, jež zkomponovalo pět plzeňských hudebníků. Symbolika čísla pět tím ale nekončí. Hudební dílo ve čtvrtek v krajské metropoli představí muzikanti z pěti evropských měst. „Je úžasné studenty sledovat, jak se rodí něco nového. Je to takový inkubátor," uvedla nadšeně Jana Roštíková za sdružení Svět podle Jakuba, které akci organizuje.

Sedmdesát mladých muzikantů dostalo noty od skladatelů Jiřího Vyšaty, Martina Červenky, Pavla Samiece, Tomáše Karpíška a Jiřího Bezděka zhruba před půl rokem. Samostudium od soboty, kdy všichni dorazili do Plzně, vyměnili za společné zkoušení. „Když jsme je poprvé uslyšeli dohromady, znělo to. Zkazky o tom, že dlouho trvá, než se orchestr sehraje a hudba si sedne, se díkybohu nevyplnily. Norman (dirigent – pozn. red.) přesně ví, co dělá, což je velmi důležité," dodala Jana.

Fascinující podle názoru jejího manžela Marka je také to, jak soubor funguje dohromady. Orchestr totiž tvoří studenti z Plzně, belgického Monsu, polské Vratislavi, slovenských Košic a lotyšské Rigy. „Je vidět, že je hraní baví. Zvykají si na sebe, vzájemně si pomáhají. Někteří totiž ani ne-umí dobře anglicky." K muzikantům se ještě přidají dva pěvecké sbory, a to z Plzně a Prahy.

Zpočátku to vypadalo, že projekt Pět řek je pro manžele Roštíkovy a jejich dceru, která v občanském sdružení pracuje s nimi, příliš velké sousto. „Někteří se nás od symfonie snažili odradit. Na druhou stranu se objevovalo mnoho lidí, kteří nám věřili a podporovali nás. Bez nich bychom to nezvládli," přiznal Marek. Je až neuvěřitelné, že hlavní tým, jenž stojí za unikátním projektem Pět řek, je pouze několikačlenný a funguje na bázi dobrovolnictví.

Jakmile se hrstka nadšenců pustila do práce, začaly do sebe věci pozoruhodně zapadat a k projektu se přidávali další lidé. „Zkrátka není náhoda, co se děje. Třeba nám chybí voda a najednou někdo zatelefonuje a řekne, že nám přiveze padesát litrů, protože to prostě chce udělat. Je úžasné, kolik lidí nám pomáhá. Nedokázal bych napsat seznam všech," podotkl Marek.

V nezištné práci v rámci občanského sdružení Svět podle Jakuba podporující mladé umělce vidí velký smysl. Stejně jako v tom vystoupit ze své ulity a být tu pro druhé. „Prostor k životu je mnohem širší, neznamená jenom naši rodinu nebo lidi z naší ulice," zdůraznila Jana.

Také proto je dvojice ráda za to, že čtvrteční premiéra koncertu přesáhne hranice krajské metropole. „Je velmi důležité, že Plzeň získala titul Evropského hlavní města kultury 2015. Z periferie a zahrádkářské kolonie se mění ve skutečné město přijímací cizince. Když navštěvují Plzeň, vidí krásy a poklady, které už my nevidíme. Třeba jako v případě Normana, který je z našeho prostředí nadšený," uzavřel Marek.

Hudební událost se uskuteční ve čtvrtek ve Velké synagoze od 19 hodin. Podruhé zazní symfonická skladba v neděli v jízdárně ve Světcích u Tachova, a to od 15 hodin. Pro Janu a Marka Roštíkovy, kteří přišli s myšlenkou vytvořit symfonickou skladbu inspirovanou pěti plzeňskými řekami, se tím však znovu otevírá osobní tragédie, již prožili.

Jakub odešel s trumpetou na rtech

Poslední květnový den roku 2009 totiž zahynul jejich třiadvacetiletý syn a hudebník Jakub. Nevyslovitelnou bolest a ztrátu se však rozhodli překonávat. Založili proto občanské sdružení Svět podle Jakuba podporující hlavně mladé umělce.

Jakub dokončil plzeňskou konzervatoř a následně odešel studovat hru na trumpetu do amerického Kansasu, kam ho pozval dirigent Norman Gamboa. Osudný den se společně se spolužáky a svým profesorem vraceli z mezinárodní konference trumpetistů. Protože jejich auto mělo poruchu, učitel zastavil mimo dálnici a odjel pro pomoc. „Auto stálo v polích na prašné cestě, kde několik hodin nic neprojelo. Chlapci jen tak pro radost hráli na trumpety. Najednou se přiřítilo vozidlo. Řidič, který neočekával, že tu na někoho narazí, se lekl, strhl volant a srazil našeho Jakuba. Ten zemřel doslova se svým milovaným nástrojem na rtech," popsal Marek Roštík rozechvělým hlasem a se slzami v očích.

Zhruba po roce, kdy se neštěstí stalo, se manželé spojili s Jakubovými spolužáky a uspořádali koncert pro svého syna v Domě hudby. V tu chvíli je napadlo založit nadaci podporující mladé umělce v jejich tvorbě a rozvoji, již pojmenovali Svět podle Jakuba. „Tímto způsobem zůstáváme stále s Jakubem a on s námi," doplnila Jana.

S obrovskou vervou a obdivuhodným nadšením se nej-dříve pustili do záchrany barokních varhan v chrámu sv. Barbory v Manětíně. „Když jsme přišli do kostela a mluvili s duchovními, uvědomili jsme si, že nikdo nemůže existovat sám a bez pomoci. Lidé se vzájemně potřebují," řekla Jana. Učit se přijímat pomoc a nezištně ji také rozdávat je jedním z poselství sdružení.

Pak přišli manželé s nápadem oslovit plzeňské hudebníky, aby složili hudbu inspirovanou pěti plzeňskými řekami. Zrodila se jedinečná symfonická skladba, kterou bude dirigovat právě Norman Gamboa.

Autor: Klára Mrázová

13.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Místo, kde vyroste nové parkoviště pro veřejnost

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Nominace Indráka překvapila, o to víc se těší

Plzeň – Odveta v Chomutově hokejistům Škody Plzeň vyšla. Svižné přípravné utkání vyhráli 4:1 a dvěma góly k tomu přispěl útočník Miroslav Indrák.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Vyhlídky na postup jsou příznivé, říká Daniel Kolář

Plzeň – Jeho gól z 36. minuty byl vítězný. Daniel Kolář poslal Viktorii do vedení 2:1 ve čtvrtečním utkání play-off Evropské ligy proti Larnace.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení