VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ochránci přepočítali orly mořské a pomohli kormoránovi

Plzeň - Dvanáct dobrovolníků, převážně členů Dobrovolného ekologického spolku ochrany ptactva (DESOP), se o víkendu zapojilo do projektu mezinárodního sčítání vodního ptactva.

18.1.2010
SDÍLEJ:

Dvanáct dobrovolníků, převážně členů Dobrovolného ekologického spolku ochrany ptactva (DESOP), se o víkendu zapojilo do projektu mezinárodního sčítání vodního ptactvaFoto: DESOP

„Po krátké poradě na Záchranné stanici živočichů v Plzni jsme se rozdělili do několika skupin a vyrazili na předem vybrané lokality,“ popisuje začátek akce Karel Makoň z DESOP. Dodává, že ochránci zvířat sčítají ptactvo na řece Berounce z Plzně až do Zvíkovce už šestým rokem. Dále vypočítává, že se celkem jedná se celkem o 56 říčních kilometrů a sedm sčítacích úseků. Některé z nich mohou ochránci zdolat jen pomocí kánoí či na stabilních plastových kanoích na studenou vodu. Letošní sčítání na Berounce však bylo podle nich oproti tomu loňskému vcelku pohodové, řeka nebyla zamrzlá, stav vody pod normálem a počasí sice studené, ale nesněžilo. Sčítalo se od půl deváté ráno až do půl čtvrté odpoledne.

„Celkem byly předběžně pozorovány zhruba tři tisícovky exemplářů vodních ptáků ve dvanácti druzích. Nejvíce prý bylo napočítáno kachen divokých, následovali morčáci velcí, kormoráni velcí a labutě velké. Ostatní druhy ptáků byly pozorovány v podstatně menších počtech.

Podle ochránců ptactva vše nasvědčuje tomu, že dlouhotrvající mrazy a zamrzlé úseky vodní hladiny ptáky donutily, aby se posunuli jižněji a nebo na jiná místa, kde je otevřená vodní hladina a potrava. „Proto snad i kormoránů a ledňáčků bylo na Berounce vidět méně než obvykle. Oproti předchozím rokům bylo sečteno i mnohem méně volavek popelavých, či hoholů severních. Na druhou stranu z těch vzácnějších jsme opět zaznamenali tři mořské orly, čtyři volavky bílé a dva skorce vodní. Ostatní druhy, jako například slípku zelenonohou, poláky chocholačky, lysky černé a další viděla pouze skupina, která začínala na zimovišti vodního ptactva v Plzni u sv. Jiří,“ uvedl Makoň. Na závěr s úsměvem konstatuje, že se letošní sčítání vydařilo, akce se obešla bez koupání, úrazu a dalších komplikací. Všichni sčitatelé se vrátili na základnu za světla a zdrávi. Počet sečtených ptáků a jednotlivých druhů se prý příliš neliší od loňského roku, i když určitý pokles tam je.

Při letošním sčítání se však podařilo dvěma z ochránců, Bohouši Ježdíkovi a Ivanu Klánovi, odchytit mladého poraněného kormorána velkého. Měl přeražené křídlo a stále se potápěl. Nakonec ho hoši v kanoi dohonili, odchytli a dovezli až do cíle, kde se dočkal ošetření.

Autor: Zuzana Volaříková

18.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení