VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Radním hrozil zuřivý Rom

PLZEŇ - Přijít si vyříkat svoje problémy rovnou do primátorské kanceláře nebo k některému z jeho náměstků může dnes přijít na radnici prakticky kdykoliv kdokoliv. Na vrátnici se totiž přichozích nikdo neptá, co je sem vede a za kým jdou. Vrátný v prosklené kukani většinou jen odpoví na pozdrav. A městský strážník hlídá hlavně parkovací místa před budovou. V budoucnu má být ale všechno jinak.

31.8.2007
SDÍLEJ:

V budoucnu by měli na radnici hlídkovat strážníciFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Když v minulém týdnu vtrhl do kanceláře náměstkyně primátora Marcely Krejsové Rom a požadoval vyplacení sociálních dávek, byla téměř bezmocná. „Snažila jsem se mu vysvětlit jeho možnosti a posílala ho na instituce, kde mu jsou schopni pomoci. Nechtěl nic slyšet, chtěl peníze. Polévku v charitním zařízení odmítl stejně jako použité oblečení,“ tvrdí Krejsová. Nespokojenec se ještě více rozčílil v kanceláři radního města Petra Runda. „Vyhrožoval mi, že když mu nepomůžu, vyskočí ven oknem,“ potvrdil Rund. Na jeho doporučení, ať to tedy udělá, že zákony o výplatách podpory platí pro všechny stejně, ale nereagoval a posléze odešel. Radní teď upozorňují na to, že nejsou před agresivními klienty dostatečně chráněni.

„Správně by si měl každý návštěvník při příchodu na radnici nejdřív vyzvednout kartičku v informační kanceláři, která by mu schůzku u konkrétního radního či úředníka domluvila,“ uvedl Rund, jenž má ve městě na starost právě bezpečnost. Jedním dechem však připouští, že praxe je jiná. „V pondělí navrhnu na poradě vedení, aby stál u vrátnice ještě městský strážník, který lidi bez návštěvních kartiček do budovy nevpustí,“ řekl Rund. Zvažuje i instalaci detekčního rámu do sněmovního sálu, kde jedenkrát za měsíc zasedají zastupitelé. O této možnosti hovořil však už vloni tajemník magistrátu Ivo Javůrek v souvislosti s tragédií v Havířově, kde zastřelil přímo při zasedání místostarostu rozčílený občan.

Úředníci městských obvodů jsou chráněni proti útokům klientů více než na magistrátu. Mají totiž k dispozici zvonky, kterými si při konfliktu mohou přivolat pomoc.

Obvodní radnice na Lochotíně, Slovanech i v centru města (3. městský obvod) jsou v úředních dnech přístupné všem lidem. Úřednice zejména sociálních odborů, kde se s rozčilenými klienty jedná nejčastěji, mají zpravidla u stolu tlačítko, kterým dají vědět o nebezpečí kolegům. V budovách většinou sídlí městští strážníci, kteří jim přiběhnou na pomoc.

V Doubravce musejí ale klienti i v úředních dnech nahlásit u vchodu důvod, proč a za kým míří. „Máme k dispozici i bezpečnostní spreje, ale pokud vím, nikdy nebyl důvod je použít,“ uvedl tajemník doubraveckého úřadu Petr Janda. Sám e setkal s agresivním potetovaným mladíkem, který jej téměř napadl na chodbě úřadu. „Bylo to velmi nepříjemné, ale fyzický útok si naštěstí na poslední chvíli rozmyslel,“ dodal Janda. Pamatuje i na muže, který si přinesl na úřad kladivo nebo nůž.

31.8.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení