VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oceněný strážník zabránil znásilnění

Plzeň – V noci ze soboty na neděli svou pohotovou reakcí zachránil v Lobzích dívku před znásilněním, ve středu městský strážník přebíral za svůj čin vyznamenání od starosty čtvrtého městského obvodu Michala Chalupného.

7.9.2017
SDÍLEJ:

Městský strážník Michael pomohl dívce a zabránil tak znásilněníFoto: DENÍK

Zachránce v době činu nebyl ve službě. „Uviděl jsem z okna, jak probíhá u křoví před barákem souboj mezi mužem a ženou. Ihned jsem se oblékl a běžel jsem ji na pomoc, zatímco má přítelkyně zavolala policii. Útočníka, kterého jsem doběhl asi po 30 metrech, jsem i za pomoci přítelkyně zajistil do příjezdu policie. Musím říct, že to byla má nejdelší cesta výtahem v životě,“ dodal 26letý Michael, který nechtěl zveřejnit své příjmení. Nutno podotknout, že se nejedná o první hrdinský čin skromného policisty. V minulosti již pomohl staré paní opustit její hořící byt.

Strážník: Byla to nejdelší cesta výtahem, co jsem kdy zažil

Můžete popsat jak se to všechno seběhlo?
Uviděl jsem z okna, jak probíhá souboj mezi mužem a ženou u křoví před barákem. Ihned jsem se oblékl a zatímco má přitelkyně volala policii, bežel jsem na pomoc před dům. Muž se dal na útěk, ale asi po 30 metrech jsem ho doběhl a zpacifikoval. Má přítelkyně mi poté přiběhla na pomoc se zadržením pachatele do příjezdu policie. Musím říct, že to byla nejdelší cesta výtahem, co jsem kdy zažil.

Bylo těžké ovládnout vztek a zachovat se profesionálně, když jste spatřil, co se odehrává?
Abych řekl pravdu, bylo těžké zachovat chladnou hlavu a ubranit se myšlenkám, co všechno bych mu udělal. Naštěstí jsem se zachoval profesionálně a dotyčného pouze zpacifikoval do příjezdu policie.

Jak jste se cítil Vy osobně po celém incidentu?
Abych řekl pravdu, tak úplně normálně.

Znal jste dívku, které jste přispěchal na pomoc?
Neznal, viděl jsem ji poprvé. Respektive, ani tu noc jsem ji už neviděl, jelikož se to všechno odehrálo tak rychle.

Jak dlouho sloužíte u policie?
Sloužím 5 let.

Slyšel jsem, že to není poprvé co jste někomu pomohl.
V minulosti jsme s kolegou zasahovali u hořícího bytu a pomohli jsme dostat pryč z bytu dezorientovanou paní.

Jaké bylo setkání s dívkou, kterou jste zachránil?
Setkání bylo příjemné, a to hlavně z důvodu, že na ni nebylo vidět žádné poznamenání z dané situace.

Starosta: Je z policejní rodiny, mají to v genech

Michal ChalupnýStrážníka Michaela ve středu ocenil starosta městského obvodu čtyři Michal Chalupný.

Jak jste ocenil policistu?
Pan policista od nás dostal poukázku na sportovní potřeby a ten dar je zároveň i pro jeho přítelkyni, která byla také součástí celé situace. Pro mě byl celkem šok, když jsem spatřil tvář té mladé dívky. Možná i proto, že mám doma také dceru, a tak se dokážu vžít do pocitů rodičů. Pro to, co se pachatel chystal udělat, neexistuje žádná omluva.

Jak vnímáte, že policista takto zasáhl mimo svou službu?
Není žádné tajemství, že pochází z policejní rodiny, takže tam to mají v genech. A tito lidé jsou ve službě vlastně pořád, jak můžeme vidět u tohoto případu. Musím také vyzdvihnout ostatní občany, kteří vyběhli ven a nebylo jim lhostejné co se děje.

Říká se, že Doubravka už není tak bezpečná lokalita jako v minulosti, co si o tom myslíte?
Je to částečně pravda, nicméně pořád jsme nejbezpečnější část Plzně, což vychází ze statistik. Bohužel musím říct, že na zhoršení situace má vliv i nárůst počtu ubytoven a toho, co nám zde na obvodě celkově přibylo. My se to snažíme řešit a kontrolujeme ubytovny. Asi nejsme všechno schopni uhlídat, ale posilujeme i kamerový systém. To se mnoho lidem nelíbí, ale v okamžiku, kdy ta kamera přispěje k tomu, že někoho zachráníte, musí jít soukromí trochu stranou. Řešení je v centrálních zákonech. Já si myslím že se nemůžeme spokojit s tím, že jsou to zaměstnanci z Unie a tím pádem je musíme automaticky přijmout. Musí být regulace, třeba v případě, že se cizinec proviní, tak má stát právo ho vyhostit.

Jak by legislativa měla trestat takovéto činy?
Myslím, že pokud je prokazatelné, že jedinec je nebezpečný svému okolí, tak je na místě izolace. Ten hlavní problém je ten, že vám sem přijde někdo, koho vůbec neznáte. U těch místních má policie alespoň nějaké informace, ale v tomto případě, byť se jedná o občana slovenské národnosti, nemáte vůbec nic.

Velitel: Hlídky posilujeme podle výše kriminality

Karel MachOcenění strážníka městské policie byl přítomen i velitel strážníků Karel Mach.

Co na celou věc říkáte?
Jsem rád, že takové lidi mám ve své organizaci a jsem rád, že pro tyto lidi to není jen zaměstnání, ale i poslání. Což dokumentuje to, že strážník zasáhl mimo službu. Chci, ale i podotknout, že je to jeden z mnoha případů zachránění lidského života na území města Plzeň, strážníkem městské policie.

Co si myslíte ohledně prevence, byla by na místě detailnější prověrka těchto lidí?
To je otázka na politiky a ne policisty.

Máte nějaké opatření ve vztahu k ubytovnám?
Řeknu to narovinu, enkláva ubytoven, které tu v souvislosti s pracovníma zónama vznikly, je velký problém regulovat. Jelikož tito zaměstnanci jsou zaměstnanci agentur. Agenturní zaměstnání je vykořisťování, ale to už jsem v oboru, který mi nenáleží hodnotit.

Když se něco takového stane, posílí policie například hlídky v dané lokalite?
Ano, policie monitoruje lokality se zvýšenou kriminalitou a dle toho posiluje své hlídky.

Petr Šilhavý

Autor: Redakce

7.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Festival Sporťáček na Atletickém stadionu města Plzně.
13

FOTO: Plzeň bavil Sporťáček

Momentky z natáčení druhé řady Policie Modrava.  Foto: Jaroslav Lázníček

Nález mrtvé sestřičky se natáčel v ruinách továrny

Plzeň očima Jarmily Hruškociové

Plzeň - Jarmila Hruškociová (rozená Dycková) je profesionální tanečnice. Vystudovala Taneční konzervatoř v Brně. Od roku 2007 je členkou baletu Divadla J. K. Tyla v Plzni, kde se později stala sólistkou.

V Kopeckého sadech našel muž mrtvolu

Plzeň - Mrtvé tělo objevil pracovník, který přišel do sadového okruhu čistit kašnu.

Viktorii čeká bitva. Pokoří i Mladou Boleslav?

Plzeň – „Máme zatím plný počet bodů, ale aniž bych chtěl podceňovat soupeře, se kterými jsme dosud v lize hráli, zápasy pravdy nás teprve čekají,“ prohlásil po pondělním utkání se Zlínem trenér fotbalistů Viktorie Plzeň Pavel Vrba.

FOTOGALERIE: Poznáváte Senecký rybník čekající na odbahnění?

Plzeň - Jen málokdo by na první pohled poznal ve velké díře zarostlé travou a popraskanými oblinami vyschlého bahna Senecký rybník.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení