VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oceněný: Plzeň jen přešlapuje

Plzeň - Ve čtvrtek dostal Jan Soukup od plzeňského primátora mimořádné ocenění, Historickou pečeť města Plzně. Plaketa patří osobám, které se zasloužily o rozvoj města, jeho propagaci nebo napomohly zvýšení prestiže města.

17.11.2011
SDÍLEJ:

Jan SoukupFoto: Archiv

A o tu se významný plzeňský architekt rozhodně postaral, jeho doménou je především oprava historických budov. Jeho rukopis mohou vidět lidé v celém kraji. Plzeňané i díky němu mohou obdivovat opravené Západočeské muzeum, františkánský klášter, Měšťanskou besedu nebo Muzeum loutek na náměstí Republiky. Plaketu přebíral na radnici v den 22. výročí sametové revoluce. I proto zčásti mířily otázky Deníku tímto směrem.

Co pro vás znamenal 17. listopad 1989?
Zcela jednoznačně osvobození. Opuštění klece, sice s chudým, ale pravidelným žrádlem. Ale vstupem do plnohodnotného světa vztahů, rozhledu, uplatnění a společenství lidí hodných i nehodných.

Jak jste historické dny před 22 lety prožil?
Na Národní třídě jsem nebyl a hned od pondělí jsem strávil deset dní v Českém Krumlově na sympoziu památkářů. Když jsem se vrátil „z minulých staletí“, hodně jsem se divil.

Jak se na zlomový moment díváte s odstupem času a možná i vzhledem k frustraci obyvatel z vývoje ve společnosti?
Z těch klecí jsme byli vypuštěni jako jelimánci. Samozřejmě se nejdřív vzpamatovali ti „šikovní“. Za základní chybu považuji to, že hlavní důraz byl položen na ekonomiku a ne na morálku. O penězích se hovořilo hlavně s pohledem, jak je rychle získat, původ nikoho nezajímal. Teď sklízíme a je to ubohé. Nutno nepopulárně říci, že je to důsledek rozvratu křesťanských hodnot, na nichž stála celá Evropa, a ten rozvrat je bohužel celoevropský.

Co významného se v Plzni za více než dvacet let po revoluci povedlo uskutečnit?
Že se město postupně obnovilo, že se s ním můžeme identifikovat, aniž bychom se styděli, je nepochybně kladem posledních let.

Čeho nového si v Plzni ceníte z pohledu architekta?
Možná, že bych měl odpovědět radostně, ale kromě obnovy důležitých staveb, které tvoří tvář města, se nestalo nic zásadního. Jsem rád, že je opraveno náměstí, a to jak domy, tak plocha s kašnami, a považuji to za zdařilé.

Co naopak v tomto směru městu chybí?
Chybí inteligentní vyřešení dopravy. Chybí jak uzavřený vnitřní okruh, tak z větší části vnější. Chybí nové moderní stavby, které by se zařadily po bok těm o sto let starším, aby vytvořily třeba kontroverzní, ale kvalitní a obdivovanou tvář města. To však bez kvalitních lidí - investorů s vizí, nepůjde.

Co vás nejvíc na Plzni trápí z hlediska občana?
Přešlapování. Necítím tah za uskutečněním vizí.

Které stavby ve městě, na jejíž rekonstrukci jste se podílel, si nejvíc ceníte a proč?
Těším se z rekonstrukce františkánského kláštera, kde otevřeme v příštím roce Diecézní muzeum. Je to moje hýčkané dítě, o které se snažím 16 let.

Které místo (část Plzně) se vám nejvíc líbí, je vám sympatické?
Pěkné jsou městské sady, tedy jejich torzo, na nichž se mi letos hodně líbilo nové, svěží osázení pěknými rostlinami.

Které plzeňské osobnosti byste zmínil při vzpomínce na 17. listopad 1989?
Zdá se mi, že je potkávám a pro společnost je to škoda, na vedlejší koleji. Ale těší mě, že jsou pořád stejní, trochu donkichoti. Marcel Hájek, Petr Náhlík, Vladimír Líbal, Miroslav Anton a další (snad se při své velkorysosti neurazí). Některé, například pana Šaška, už nepotkám a neměl by být zapomenut.

Kteří lidé měli podle vás zásadní vliv při více než dvacetiletém období formování novodobé Plzně?
Myslím, že těch lidí bylo víc, ale ze své funkce, ale i díky monumentální vizáži (z mé perspektivy malé postavy) vynikl primátor Zdeněk Prosek, který se nebál rizika a dovedl říct, co považuje za správné a podpořit to.

Autor: Evžen Zavadil

17.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Ilustrační foto.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení