VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Oboře pomáhají vlastní lesy

Obora - První zastávkou našeho seriálu U vás na návštěvě, který se vrací po prázdninové pauze, je severoplzeňská Obora. Jejím starostou je Josef Kubík. Rozhovorem s ním seriál jako vždy začíná.

7.9.2010
SDÍLEJ:

Starosta Obory Josef Kubík u kotle na biomasu, který vytápí obecní úřad, kulturní dům i mateřskou školu. V kotli spalují štěpku ze dřeva z obecních lesůFoto: DENÍK/Pavel Korelus

Začněme rekapitulací letošního roku. Co se za osm měsíců v Oboře podařilo udělat?
V obecních lesích, které si obhospodařujeme sami, jsme od 1. ledna začali postupovat podle nového lesního hospodářského plánu. Pro Oboru to znamená, že díky tomu, že stoupla zásoba, můžeme vytěžit více dřeva.

Peníze z vytěženého dřeva jdou tedy do obecní kasy. Co se s nimi děje?
Letos díky nim například budeme moci zahájit rekonstrukci víceúčelové vodní nádrže, která slouží hasičům jako zásobárna vody i lidem ke koupání. Do konce října by měla být nově vybetonována a také natřena. Práce budou stát celkem 680 tisíc korun, od Krajského úřadu jsme získali 250 tisíc korun jako dotaci.

Pro obec je tedy takový vlastní les určitě výhoda.
To ano. V roce 2000 nám ho sice vichřice velkou část poničila, ale za popadané dřevo jsme pak mohli zrekonstruovat ulici, přispět na opravy kostela a částečně zafinancovat také plynofikaci Obory. Dřevo nám slouží též jako palivo pro výtopnu obecního úřadu, kulturního sálu a mateřské školy. Máme vlastní drtičku, vyrábíme si štěpku a tu pak spalujeme v kotli na biomasu. Za rok provozu se tento systém osvědčil.

Co Oboru čeká? Jaké máte plány do budoucna?
V současné době zpracováváme územní plán, v němž se počítá například s výstavbou rodinných domů u západní a jižní části obce. U obce máme také lokalitu Červený vrch, což je místo, kde za druhé světové války stála pozorovatelna. Chtěli bychom se pokusit tam postavit rozhlednu. Stačila by dvacetimetrová, ale zatím přemýšlíme o tom, jak by měla vypadat. V územním plánu s ní počítáno bude.

Řešíte také problém čištění odpadních vod jako většina obcí?
Týká se nás také. Vzhledem k tomu, že centrální čistírnu odpadních vod si nebudeme moci dovolit postavit, chceme podporovat výstavbu čistíren domovních. Každé domácnosti, která si bude toto zařízení pořizovat, obec přispěje nejspíše dvacetitisícovou částkou.

Dále také zpracováváme projekt na rekonstrukci průtahu obcí, silnice III/2318. Počítá s novou silnicí, chodníky, zastávkami na autobus a také s napojením na zónu rodinných domků, kterou připravujeme.

Je něco, co by si vaši obyvatelé přáli, ale zatím se nedočkali?
Naše maminky a děti by rády větší hřiště s lepšími atrakcemi. Dnes je na něm pískoviště a pár prolézaček. Mělo být už letos, ale bohužel už ho nestihneme – poslední velkou akcí bude právě oprava vodní nádrže. Příští rok se na něj ale dostaneme. Do té doby se s maminkami a všemi domluvíme, co všechno by si na hřišti představovali, aby jim co nejvíce vyhovovalo.

Autor: Pavel Korelus

7.9.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Sobotní hádka dvou bezdomovců na Roudné skončila vraždou. Pachatel se po hrůzném činu šel udat. Skončil ve vazbě
5

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Muž obtěžoval ženu. Policie ho hledala i vrtulníkem

Plzeň - V pondělí večer probíhala v okolí boleveckých rybníků rozsáhlá pátrací akce.  

Hladovou vydru prozradil pes

Příšov – Zvláště chráněné zvíře se zatoulalo do Příšova.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení