VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O víkendu mají opět hrozit povodně

Plzeňský kraj - Před osmi lety zaplavila západní Čechy velká voda. Protipovodňová opatření jsou ale mnohde stále nedokonalá.

14.8.2010
SDÍLEJ:

Jednou z oblastí nejvíce postižených povodněmi v roce 2002 byla plzeňská Roudná. Foto: Jaroslav Vogeltanz

Od ničivých povodní v západních Čechách uplynulo přesně osm let. Protipovodňová opatření zatím ale mnohde chybějí. A velká voda stále hrozí. Na nastávající víkend hydrometeorologové předpovídají lijáky a rozvodnění řek. „Na Úhlavě očekáváme třetí stupeň povodňové aktivity kolem páteční půlnoci,“ uvedla v pátek Lenka Boříková z Hydrometeorologického ústavu v Plzni.

Na některých místech se lidé vody bojí a vyčítají obcím, že pro ně mnoho neudělaly. Třeba Helena Ottová z plzeňského zahradnictví Fišer míní, že město by se mělo lépe postarat o to, aby se situace z roku 2002 nemohla opakovat.

„Nemám pocit, že by se pracovalo na nějakých protipovodňových opatřeních. Radnice by se k tomu měla postavit čelem, Roudné by to jenom pomohlo,“ říká Plzeňanka. Právě na Roudné povodně před osmi lety napáchaly nejvíce škod. Zřítilo se tam několik domů, další musely být kvůli narušené statice strženy. Voda tehdy zaplavila také obchodní dům a zahradnické centrum pod rondelem. „Můj otec tehdy nevěřil, že by se voda mohla dostat až k nám. Dneska už bychom reagovali jinak a alespoň něco bychom zachránili,“ vzpomíná Ottová.

Magistrát města Plzně se však brání, že do opatření se za těch osm let investovalo už více než 200 milionů korun. „Za nejvýznamnější lze považovat odtěžení zemního valu na Roudné nebo rozsáhlé úpravy koryta Berounky,“ prohlásila Světla Krsová z magistrátního odboru krizového řízení.
Protipovodňová opatření chybějí ve Starém Sedlišti na Tachovsku, které patřilo mezi nejpostiženější obce okresu. „Obec má sice již několik let vyhotovenu studii, ale chybí konkrétní projekt. Zatím nedošlo k dohodě se správcem toku o dělbě práce i nákladů,“ uvedla starostka obce Stanislava Fojtíčková.

Ve Švihově se už velké vody nebojí

V Rokycanech hrozí největší nebezpečí z jindy poklidné říčky Klabavka. „Pracovníci Povodí Vltavy vyčistili břehy i dno tohoto toku. Naše povodňová komise sleduje průtok a při problémech jsme s firmou ve spojení,“ uvedl starosta města Jan Baloun. V nebezpečných oblastech, například v bývalých tunelech u Ejpovic, Rokycanští stále narážejí na plány podnikatelů. Protipovodňová opatření se tak nedaří vypracovat.

Opačně jsou na tom ve Švihově na Klatovsku, který záplavy před osmi lety velmi poškodily. Lidé se tam už povodní přestali bát. Shodují se, že na tom mají hlavní podíl nově vystavěné objekty, které obec chrání. „Kdybychom neměli protipovodňová opatření, která jsme v letech 2005 a 2006 vybudovali za 50 milionů korun, měli bychom vodu ve městě znovu už několikrát. Dnes nás od velké vody chrání protipovodňové hráze, stavidla, dva nové mosty s větším průtokem a mobilní stěny, které se používají v případě nebezpečí. Všechna protipovodňová opatření jsou již několikrát odzkoušena a osvědčila se. Ve Švihově se nyní cítíme bezpečněji než v minulosti,“ říká starosta města Švihov Václav Petrus.

Velká voda se před osmi lety citelně dotkla také severoplzeňského Přehýšova. Vlna se do obce přihnala z polí, jejichž nasáklá půda ji už nedokázala vstřebat. Přehýšovští se za tu dobu proti povodním zaopatřili, jak mohli. „Vzhledem k tomu, že nás neohrožuje potok, který by se mohl rozvodnit, byly jediným řešením strouhy, jež by valící se vodu odváděly pryč od obce. Jednu novou strouhu jsme vybagrovali nad Přehýšovem, kde už dříve byla. Druhou jsme prohloubili,“ řekla přehýšovská starostka Eva Kohoutová. „Strouhy už od té doby zachytily velké množství vody. Takové deště jako tehdy, ale zatím naštěstí nepřišly,“ konstatovala starostka s tím, že Přehýšovští dodnes nezapomněli na pomoc, jakou jim tenkrát poskytli obyvatelé ostatních obcí. „Proto teď i my pravidelně pomáháme ostatním postiženým velkou vodou,“ dodala Kohoutová.

tom, dav, pou, šim, hav, pk

14.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní Sportmanie v Plzni za obchodní centrem Plaza
12

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Ilustrační foto

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Družku znásilňoval, pak ji oloupil

Klatovsko – Dva týdny hrůzy prožila v Klatovech 35letá žena z Lounska. Její přítel, Václav Dražský (28) z Chotěšova, ji opakovaně znásilňoval.

Nominace Indráka překvapila, o to víc se těší

Plzeň – Odveta v Chomutově hokejistům Škody Plzeň vyšla. Svižné přípravné utkání vyhráli 4:1 a dvěma góly k tomu přispěl útočník Miroslav Indrák.

Bouřka se silným větrem zaměstnala hasiče v celém kraji

Plzeňský kraj - Hasiči odstraňovali padlé stromy a větve na více než třiceti místech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení