VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nýřanská škola sází na interaktivní tabuli

NÝŘANY - V nýřanské základní škole se děti s chutí učí s pomocí moderních výukových metod.

26.9.2008 1
SDÍLEJ:

Učitelka Petra Zemanová ukazuje, co vše dovede interaktivní tabule v hodinách zeměpisuFoto: DENÍK/Hana Josefová

Opravená, barevná a rozlehlá budova, u ní moderní sportoviště a úhledná zahrada. To je první dojem, který získá návštěvník při pohledu na Základní školu v Nýřanech. Uvnitř jej pak uvítají chodby ozdobené nejen dětskými kresbami, ale i výsledky dalších školních prací. Žáci v mnoha hodinách společně pracují na různých projektech, a tak vznikají například velké informační panely o jednotlivých krajích v České republice.

Učí se pomáhat

Základní škola má pět set sedmdesát devět žáků. „Ve škole pracuje čtyřicet pedagogů a jedenáct provozních pracovníků,“ uvádí ředitel školy Vladislav Uxa. „Máme o několik žáků méně než v loňském roce, ale podle počtu dětí v mateřských školách se rapidního úpadku žáků nebojíme,“ pokračuje ředitel.

V Nýřanech se nebojí ani méně neobvyklých kroků. Letos do první třídy přijali žáka – autistu, jemuž při vyučování i o přestávkách pomáhá asistentka. „Před jeho nástupem jsme jednali s rodiči chlapce. Byli se v naší škole podívat a projevili přání, aby se jejich syn zapojil mezi ostatní děti. Vytvořili jsme pro něj i jeho asistentku podmínky a zařadili jej do třídy s dvaceti dětmi,“ uvádí ředitel. Není to první taková zkušenost, kterou v Nýřanech mají. Druhou třídu navštěvuje žák s poruchou sluchu. Jeho rodiče se rozhodovali mezi specializovanou školou v Plzni a tou ´obyčejnou´ v Nýřanech. „Vybrali si tu naši, chlapec při vyučovaní i při komunikaci s dětmi používá speciální přístroj. Jeho rodiče jsou spokojeni a myslím si, že tato situace pomáhá celému dětskému kolektivu. Chlapci a dívky se naučí pomáhat tomu, kdo to potřebuje,“ míní ředitel.

Interaktivní tabule nadchla

Budova školy prošla v minulých letech generální opravou. „Nyní se soustředíme na vybudování odborných učeben,“ připomíná ředitel a dodává, že z kabinetů už vzniklo několik jazykových učeben.

V Nýřanech mají školní vzdělávací program s názvem Barevná škola, který je zaměřen na rozšířenou výuku matematiky a informatiky. Velká pozornost je věnována i výuce cizích řečí. Žáci se učí dva povinné jazyky, nepovinně i třetí. Vybírají si z angličtiny, o niž je v současné době největší zájem, němčiny, francouzštiny i ruštiny.

Velkou pýchou nýřanské školy jsou interaktivní tabule. Obsah učiva, který je na tabuli prezentován, se dá lehce ovládat pomocí elektronického ukazovátka. Žákům se tak odkrývají nové souvislosti. Záleží pak jen na učiteli, jak zajímavým způsobem dokáže žákům informace podat.

„Interaktivní tabule se dá využít v jakémkoli předmětu, je na ní možné třeba i rýsovat,“ říká Petra Zemanová, učitelka zeměpisu a matematiky. „Je jen na učiteli, jak s ní bude pracovat. Je možné na internetových portálech najít různé interaktivní výukové projekty nebo si je učitel může vytvořit sám,“ pokračuje pedagožka, která spolu se svými kolegyněmi Jitkou Rambouskovou, Monikou Jankovcovou a Markétou Suchánkovou řadu takových výukových programů zpracovala. Díky některým z nich pak nýřanská základka v soutěži vyhrála další interaktivní tabuli. „V současné době tedy máme tři tyto učební pomůcky,“ připomíná ředitel. „V učebnách, kde jsou interaktivní tabule umístěny, je jen částečný pevný rozvrh. Najdou se tam i volné hodiny, takže učitelé si mohou výuku dopředu zamluvit a část látky probrat právě pomocí interaktivní tabule. Zájem je obrovský, tyto učebny jsou vždy zamluveny na několik týdnů dopředu,“ podotýká ředitel.

Autor: Hana Josefová

26.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Daniel Kolář z Plzně.

Vyhlídky na postup jsou příznivé, říká Daniel Kolář

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Meteorologové varují před velmi silnými bouřkami

Plzeňský kraj - Tropické teploty dnes v Plzeňském i Karlovarském kraji vystřídají velmi silné bouřky.

Na Karlovarské se střetlo osobní auto s chodkyní. Žena v nemocnici zemřela

Plzeň - Kolem třinácté hodiny přecházela sedmasedmdesátiletá žena přechod pro chodce na tramvajovou zastávku U Družby. Na přechodu došlo k nešťastnému střetu mezi ní a osobním vozidlem Toyota Corolla.

Bartoloměj dnes rozezní zvony pro Barcelonu

Plzeň – V pátek před půl šestou hodinou večerní se Plzní ponese magický souzvuk všech pěti zvonů z věže katedrály sv. Bartoloměje na náměstí Republiky.

Plzeň očima Miroslava Valiny

Plzeň - Čtyřiapadesátiletý Miroslav Valina prožil dětství a část života v malé vesnici na Litoměřicku. Ve svých dvou letech prodělal infekční onemocnění, po kterém zůstal částečně ochrnutý. V dospívání ještě utrpěl úraz, od té doby je upoután na invalidní vozík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení