VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový rok vrátí zastupitelům platy, které měli v roce 2010

Plzeňsko – Mzdy starostů a jejich kolegů povyrostou 
o pět procent. Je to odměna, říkají někteří.

30.12.2013 1
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník

Požadavek obcí
„Je třeba vrátit výši odměn členů zastupitelstev na úroveň roku 2010 a současně zakotvit možnost rozhodnutím zastupitelstva zvýšit hranici možné měsíční odměny neuvolněných starostů na 60% výše odměny uvolněného starosty." 

Je to gesto, ale potěší. Zhruba tak mluví Deníkem oslovení starostové o tom, že jejich platy a mzdy ostatních zastupitelů se 1. ledna vrátí na úroveň roku 2010.

Konkrétně to znamená, že poskočí o pět procent nahoru. Vláda tak rozhodla na svém zasedání 18. prosince.

Informovalo o tom Sdružení místních samospráv České republiky (SMS ČR), které tuto změnu prosazovalo spolu s tím, aby zastupitelstva mohla zvyšovat hranici možné měsíční odměny neuvolněným starostům na 60 procent výše odměny starostů uvolněných. I k tomu dojde.

„Ostatní varianty, které zpracovalo Ministerstvo vnitra, nebyly z našeho pohledu dostačující a o to víc nás těší, že si vláda nakonec osvojila stanovisko, se kterým jsme šli do jednání," uvedla předsedkyně SMS ČR Jana Juřenčáková.

Neuvolněný starosta Dolní Bělé Tomáš Křiklán si myslí, že pětiprocentní navýšení je spíše jakousi odměnou pro starosty. „Mluvím za ty neuvolněné. Uvolnění starostové k vykonávání svých funkcí nejsou motivováni platem a pět procent navíc pro ně velkou roli nejspíše hrát nebude. Spíš bych řekl, že to bude takový bonus, ocenění práce," míní Křiklán.

Starosta Chotěšova Filip Hrubý je uvolněný a slova svého kolegy potvrzuje. „Z hlediska platu to bude opravdu formalita. Spíše bychom uvítali, kdyby zastupitelstva mohla starostům udělovat mimořádné odměny, pokud odvádějí dobrou práci. Bylo by to určitě mnohem vhodnější," říká starosta.

„Je dobře, že alespoň v této záležitosti ukázala vláda samosprávám příznivou tvář. Doufejme, že se jí něco podobného podaří také v oblasti poštovní problematiky, kde podle návrhu Českého telekomunikačního ústavu reálně hrozí omezování počtu poboček na venkově – a to zásadně odmítáme," podotkla předsedkyně Juřenčáková.

„I když není nová úprava nijak rozsáhlá ani komplikovaná, rozešleme našim členským obcím manuál, ve kterém je seznámíme s novinkami a vysvětlíme jim, jak mohou nových pravidel využít," dodal tajemník SMS ČR Tomáš Chmela.

Autor: Pavel Korelus

30.12.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jak reklamovat koupený dům či byt

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

Miminka z 19. srpna

Plzeň - Nejmladší občánci Plzeňska se představují.

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení