VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nový kaolinový lom na obzoru

Kaznějov – Už příští rok mohou u Kaznějova začít přípravné práce na novém kaolinovém lomu.

4.3.2014
SDÍLEJ:

Kaolinový lom západně od KaznějovaFoto: DENÍK/Pavel Korelus

Společnost LB Minerals jej chce mít proto, že zásoby vzácné suroviny v lomech Trnová I. a Trnová II. se tenčí a místa budou brzy vytěžena.

Nový lom označený jako Kaznějov III. se má rozkládat na katastrálních územích Kaznějova, Horní Břízy, Krašovic a Trnové.

Na veřejném projednávání, které se konalo vloni v červnu, ale plány narazily na odpor starostů a občanského sdružení. Chtěli jasnou záruku, že se vytěžené lomy, jež čeká rekultivace, nebudou zasypávat odpady na bázi popela a takzvanými aktivovanými granuláty, jak tomu bylo například v Kyšicích.

Pokud takovou záruku nedostanou, s lomem souhlasit nebudou, říkali vloni.

Obce nakonec svého dosáhly. Krašovický starosta Josef Henžlík považuje dohodu za důležitou. „Už je to v pořádku," řekl Deníku. „K rekultivaci lomů nemá být používán odpad, ale jen původní materiály jako těžená zemina," pokračuje a doufá, že na této dohodě se nic nezmění.

Podle generálního ředitele Ladislava Matouška podala společnost LB Minerals během letošního ledna žádost o stanovení nového dobývacího prostoru Kaznějov III. na obvodní báňský úřad. „Na veřejném projednání žádosti, konaném dne 30. 1. 2014 v Kaznějově, nebyly ze strany zástupců dotčených orgánů státní správy a obcí vzneseny žádné námitky," konstatoval ředitel s tím, že s obcemi se snaží být v úzkém kontaktu. „Tak, abychom jejich připomínky řešili průběžně a ne pouze v souvislosti s plánovaným dobývacím prostorem," podotkl.

Devětadevadesátihektarový Kaznějov III. má zajistit dodávky do plavírny kaolinu v Horní Bříze a zachovat zaměstnanost. „Dobývací prostory Trnová I. a Trnová II. tvoří v současné době nenahraditelnou surovinovou základnu. Plánovaný Kaznějov III. je koncipován jako náhrada za ně," tvrdí ředitel.

Objem vytěženého kaolinu tedy nevzroste – zároveň s tím, jak bude těžba v Trnové I. a II. ustávat, bude v Kaznějově III., začínat. „V případě vydání příslušného rozhodnutí předpokládáme, že bychom v roce 2015 zahájili přípravné činnosti, a to především odnětí lesních pozemků a otvírkové práce, na které plynule naváže těžba. Souběh těžební činnosti v dotěžovaných dobývacích prostorech a v dobývacím prostoru Kaznějov III. se očekává v letech 2015 až 2017. Od roku 2018 by těžební činnost měla probíhat pouze v dobývacím prostoru Kaznějov III. Na uvolněných plochách budou pokračovat už pouze sanační a rekultivační práce vedoucí k obnově původního krajinného rázu," dodal Matoušek.

Autor: Pavel Korelus

4.3.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Do auta plného lidí najel traktor, ve voze cestovaly i děti

Ilustrační foto

Indiáni v přípravě narazili. Motor je přejel v přesilovkách

Vášnivý kozel se otíral o kolemjdoucí

Plzeň - Zvíře zatoužilo po páření, a tak uniklo ze zajištěného dvorku na ulici. 

Dívka odešla na nákup. Domů se už nevrátila

Rybnice - Pohřešovaná sedmnáctiletá dívka by se mohla pohybovat ve společnosti jednoho nebo dvou mužů ve věku 20 - 25 let. 

Muž obviněný z vraždy skončil ve vazbě

Plzeň - Dvaačtyřicetiletý muž, jenž v sobotu zabil svého přítele, skončil v pondělí ve vazbě. 

Povedlo se, Chříč otevře školu

Chříč – Pivoňka bude děti vzdělávat pomocí metody Montessori.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení