VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Náměstí Republiky se po roce opět proměnilo ve vědeckou laboratoř

Plzeň – Náměstí Republiky a přilehlé okolí v pátek
a sobotu zaplnily vědecké experimenty. Prozkoumat nové i tradiční expozice přišly tisíce lidí.

12.9.2016
SDÍLEJ:

Návštěvníci Dnů vědy a techniky s obdivem přihlíželi chemickým pokusůmFoto: DENÍK/Zdeněk Vaiz

Mezi návštěvníky, kteří se pravidelně na Dny vědy a techniky vracejí, patří Pavla Kučerová. „Jsem absolventka Fakulty aplikovaných věd, takže se vždycky přijdu podívat, co je na univerzitě nového," usmívala se při odpovědi. Mezitím její syn Jakub a dcera Anežka hravě ovládali roboty. „Dětem se líbila mluvící hlava a také když zkoušely, kolik mají chuťových pohárků," dodala.

Návštěvníci Dnů vědy a techniky s obdivem přihlíželi chemickým pokusůmOpodál už zkušeně rozezníval skleněnou harfu student Církevního gymnázia Plzeň, jež se přidalo k univerzitním vystavovatelům, Jaroslav Schaffer. „Nástroj pochází z Německa, kde byl poprvé sestaven v roce 1730. Každá sklenice tvoří pomyslnou klávesu na klaviatuře. Výška tónu závisí na tvaru sklenice a množství vody
v ní. Hra spočívá v tom, že namočeným prstem přejíždím po hraně skla," hovořil zasvěceně a přitom se z poza jeho rukou linuly tóny symfonické básně Vltavy.

Středoškolák vypozoroval, že kromě malých zvědavců se u něj často zastavovali i klavíristé, mezi něž on sám patří. Exponát měl úspěch nejenom u návštěvníků Dnů vědy a techniky, ale též ve fyzikální soutěži Pohár vědy zaměřené na praktické úkoly. Jaroslav
a jeho další spolužáci pracovali i na dalších úkolech
a nakonec vybojovali absolutní republikové prvenství.

. Mezi letošní novinky akce, kterou pořádá Západočeská univerzita v Plzni, patřila expozice o dobových zbraních

Hloučky lidí se zastavovaly také u nové expozice pedagogické fakulty věnované historickým bojovým nástrojům. Čtyřletý Michal Stánek za pomoci svého tatínka Pavla nejdříve postavil miniaturní dřevěnou hradbu. Pak vzal do ruky zmenšený model středověkého beranidla a snažil se hradbu zbourat (fotografie vlevo dole).

Lákadlem byla i střelba ze staré římské zbraně takzvané balisty. „Dětem a dospělým na nástroji vysvětlujeme různé fyzikální zákony," sdělil student Matěj Sudek.

Velký zájem budily i chemické pokusy a zajímavosti. Petr Hanáček a jeho dvě ratolesti Denisa a Tadeáš obdivně přihlíželi tomu, když vědci na vrstvu uhlí nasypali směs cukru a jedlé sody, na ni jemně nastříkali líh a pak vše zapálili. Z hromady najednou začala vyrůstat kroutící se hmota podobná hadovi. Také proto se experiment nazývá Faraonův had. „Je to tady opravdu bomba, hlavně pro děti. Rádi se sem vracíme," uvedl Plzeňan.

Autor: Klára Mrázová

12.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš

A zase ten Bakoš. Tentokrát sestřelil Jihlavu

David Boubel se narodil 26. července ve 4:14 mamince Miroslavě a tatínkovi Lukášovi z Plzně. Po příchodu na svět ve FN vážil bráška dvouleté Nelinky 3400 gramů a měřil 50 cm.
9

Miminka z 19. srpna

Bezdomovci? Možná za Bolevákem či na Švabinách

Plzeň - Primátor zvažuje pořízení dvacítky mobilních buněk pro bezdomovce. Inspiroval se v Praze 9.

FOTO: Areál za Plazou láká Plzeňany ke sportu

Plzeň - Plzeň ožívá sportem, až do 27. srpna se v prostoru amfiteátru a parku za OC Plaza koná Letní Sportmanie Plzeň 2017.

V parku Homolka našli mrtvého bezdomovce

Plzeň - Policie v sobotu v podvečer vyjížděla do slovanského parku Homolka u náměstí Milady Horákové.

Další placené parkovací zóny jsou na dohled. Ještě letos

Plzeň - Parkoviště zdarma u autobusového nádraží bude náplastí na další zpoplatněné ulice. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení