Vody rybářského svazu v západních Čechách bude od příštího roku střežit profesionální stráž. Čtyři její členové se mají plně věnovat kontrole revírů a pomoci tak s chytáním pytláků a rybářů hrubě porušujících pravidla. Dobrovolná rybářská stráž totiž podle vedení územního rybářského svazu (ÚS) dobře funguje jen ve třech z 55 západočeských místních organizací. Pytláků se daří potrestat jen velmi málo, i když pytláctví může být kvalifikováno i jako trestný čin, za který hrozí až dva roky vězení.

Do profistráže má svaz ročně investovat zhruba 1,2 milionu korun.Na jednoho člena, který pro rybáře bude pracovat jako živnostník, bude totiž roční rozpočet asi 300 tisíc korun, a to včetně cestovních a dalších nákladů. „Je to dobře a určitě potřeba. My to děláme až po práci a nedá se to uhlídat,“ kvituje rozhodnutí konference ÚS platit profesionály jeden z členů dobrovolné rybářské stráže Pavel Mlnařík.

Přestože se předpokládaná částka zdá některým rybářům nereálně nízká, profi– stráž by měla kontrolovat i zarybňování revírů nebo minimální zůstatkové průtoky, například u malých vodních elektráren. Profesionál by byl jakýmsi šéfem či styčným důstojníkem, který by pomáhal zefektivnit a organizovat práci členů dobrovolné rybářské stráže. Má působit preventivně a zpříjemnit rybolov slušným rybářům. Přestože současná rybářská stráž hlídá revíry zdarma (dostává jen krajskou povolenku), vedení ÚS doufá, že profesionály přijme bez problémů. „Tam, kde už profesionální stráž funguje, problémy nejsou. Naopak se velmi osvědčila,“ říká jednatel ÚS Martin Bílý. „Loni našich pět profistrážných chytilo více pytláků než všech těch 700 řadových,“ potvrzuje jednatel ÚS pro severní Moravu a Slezsko Přemysl Jaroň.

Územní svaz se teď pustí do potřebné administrativy a příprav výběrového řízení. „Předpokládáme, že zájem o tuto práci bude hlavně z řad současných členů rybářské stráže,“ podotkl Bílý.