VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na pouliční kšeftaře volají Plzeňané policii

Plzeň - „Nechcete značkový parfém? Je jen za 800 nebo i za 700,“ špitá žena kolemjdoucímu muži a vytahuje z kapsy krabičku. Takovou scénu viděl v Plzni na ulici už asi každý.

27.5.2010
SDÍLEJ:

Prodej z kapsy nebo z kufru se v ulicích velkých měst objevuje čím dál častějiFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Prodejci zboží pochybného původu či různí dealeři už ale začínají Plzeňany obtěžovat. Některými případy už se na oznámení občanů zabývali i policisté. Naposledy vyjížděli v úterý do obchodního domu Luna na Borech.

„Strážníky na místo přivolal oznamovatel, jemuž byli podezřelí muži, kteří oslovovali kolemjdoucí a nabízeli nějaké služby. Lidé pak podle jeho slov těmto mužům diktovali i své osobní údaje,“ uvedla mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová.

Strážníci zjistili, že jde o zaměstnance firmy, která se zabývá renovacemi bytových jader a balkonů. „Muži skutečně nabízeli služby firmy kolemjdoucím lidem. Nedopustili se ale žádného proti právního jednání. S lidmi jednali slušně,“ uvedla Pužmanová. Podle jejích slov muži zřejmě působili podezřelým dojmem protože na sobě měli monterky.

Podobné případy nejsou v Plzni ojedinělé. Lidé kvůli podezřelým prodejcům volají nejčastěji právě na městskou policii. „Většinou si stěžují, že je prodejci obtěžují buď v centru města nebo u nákupních center a dožadují se, aby kolemjdoucí vyslechli jejich nabídku,“ říká Pužmanová. Podle ní je ale problém tyto prodejce zastihnout. Když hlídka dorazí, už bývají pryč a se strážníky nespolupracují ani svědci.

Prodejce mohou legitimovat i státní policisté, mají pravomoc žádat předložení živnostenského listu. „Pokud prodejce živnostenský list nepředloží a policisté mají podezření na spáchání přestupku neoprávněného prodeje, předávají podnět magistrátu,“ vysvětlila policejní mluvčí Martina Hábrová.

Prodejce si pak může živnostenský úřad magistrátu pozvat k podání vysvětlení. „V letošním roce jsme od policie dostali asi pět podnětů. Pokud se jedná o drobný prohřešek, řešíme jej pokutou do deseti tisíc. To bývají nejčastější případy. Pokud se někdo dopustí přestupku neoprávněného podnikání opakovaně nebo prodává větší množství zboží, může pokuta stoupnout až na deset tisíc korun,“ vysvětlil vedoucí plzeňského živnostenského úřadu Jiří Špak. Pokud úřad zjistí, že by prohřešek prodejce mohl být trestným činem neoprávněného podnikání, předává věc policii. Soud pak může nepoctivce poslat za mříže až na osm let.

Na to, aby prodejci dodržovali zákon, dohlíží živnostenský úřad i česká obchodní inspekce. Obě instituce se ale shodují na tom, že v případě prodejců, kteří nabízí zboží z kufru, z auta nebo dokonce jen z kapsy, je problém s dokazováním. Těžko se prý prokáže, zda někdo prodává jednu věc, kterou nepotřebuje, nebo se zbožím kšeftuje. Živnostenské oprávnění totiž musí mít jen prodejce, který nabízí zboží ve větším rozsahu, soustavně a za účelem zisku.

Před prodejci z ulice, varuje spotřebitele ředitel České obchodní inspekce pro Plzeňský a Karlovarský kraj Milan Javorský. „Aby se spotřebitelé vyvarovali problémům například s reklamací zboží, měli by se vyhnout prodejcům na ulici, kteří nemají řádně označený stánek, nemají vyvěšené IČO, nemají zboží označené cenovkami nebo nevydají na vyžádání doklad o zaplacení. Spotřebitel není chráněn, pokud nemá řádně vyplněnou účtenku, “ uvedl Javorský.

Bič na nepoctivé kšeftaře se bude hledat jen těžko. Podle Javorského není možné, aby inspektoři obcházeli město a kontrolovali je namátkově. Pohybují se totiž po městě nepravidelně, nejsou vždy na jednom místě. „Taková práce by byla neefektivní. Jedinou možností by bylo udělat akci s policií a živnostenským úřadem a pokusit se tyto prodejce na ulici zastihnout. My sami ale sledujeme zejména kamenné prodejny, kde si kontroly průběžně plánujeme,“ vysvětlil Javorský. Obdobný je i názor živnostenského úřadu. Ani ten nemá kapacitu na to, aby vysílal úředníky na namátkové kontroly pouličních prodejců.

Autor: Petra Petříková

27.5.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové
4

Plzeň očima Kamily Frumertové Kikinčukové

Václav Pejsar

Pejsar: Dostanou přes hubu. Venca je vtipnej, vzkázal Šour

Dopravní podniky odpustí černým pasažérům úroky

Plzeň - Pokutu zaplatit musí, úroky jim však budou prominuty.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Giorgio fashion Show pomůže malému Matýskovi

Plzeň - V plzeňském Parkhotelu se v pátek 27. října od 19 hodin uskuteční Giorgio fashion Show GOLD prestižní přehlídka špičkové módy českých a světových značek.

Houbaři mají mistra světa, bydlí v Řenčích

Blovice – V lese u Blovic se konalo 25. mistrovství světa ve sběru hub.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení