Archeologové ze Západočeského institutu pro ochranu a dokumentaci památek tu právě dokončili záchranný výzkum a s jeho výsledky seznámili Plzeňany při tzv. dni otevřených sond.

„Našli jsme tu hned tři studny, jedna z nich je sedm metrů hluboká,“ popisuje archeolog Jan Procházka. Na ploše historického Říšského předměstí, které vzniklo už na konci 13. století, byly nalezeny i keramické střepy z doby bronzové. „Unikátní je ale nález části dřevěného vodovodu z novověku,“ doplňuje Procházka. Podobný vodovod se nalezl v Plzni na náměstí Republiky.

„Zdejší středověká zástavba byla mnohem hustší, než ji známe z novověku. To nás překvapilo,“ podotýká historik Jakub Krček.

Předměstí bylo několikrát zcela zničeno, vždy ho však Plzeňané obnovili. Nejvíce nálezů pochází z období novověku až současnosti (tedy od 17. století), dochovaly se zbytky obvodového zdiva. „Zajímavá je i budova s čp. 52. Původně hospodářská usedlost, později tu krátce sídlil i poštmistr,“ vypráví Jan Procházka s tím, že od druhé poloviny 19. století tu fungoval hostinec Na Staré poště.

Úlomky, střepy a další nálezy musí nyní archeologové roztřídit, popsat a zaevidovat, mají tedy práci ještě na několik měsíců.

Archeologické práce tu probíhaly od dubna letošního roku. Podle Kateřiny Postránecké, která výzkum vedla, budou nálezy už lidem nepřístupné. „Zkusíme maximálně nabídnout exkurze školám,“ doplňuje Postránecká. Se stavbou divadla přibližně za miliardu korun by se mělo začít za několik měsíců, pak přijedou bagry a veškeré pozůstatky bývalých budov a stavení zničí. U divadla, které se má otevřít v září 2014, se totiž počítá s podzemním parkovištěm pro 165 aut.