VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na Jižní Předměstí by se mohla vrátit zeleň

Plzeň - I když to tak dnes nevypadá, bývalo Jižní Předměstí velmi luxusní čtvrtí a okolo nově vybudovaného nádraží bývala na přelomu 19. a 20. století parková úprava.

19.10.2012
SDÍLEJ:

Jižní předměstí a zeleň není takový protimluv, jak se může zdát. Parkovou úpravu na opačné straně části, kterou se zabývá studie, ukazuje dobový kolorovaný pohled z počátku 20. stoletíFoto: Kniha Miroslava Petra 150 let železniční trati Praha-Smíchov Plzeň Furth im Wald

Právě zeleň a vůbec veřejný prostor by se v budoucnu na Jižní Předměstí mohl vrátit, jak ukazuje studie, kterou si u projekční kanceláře Torion objednal Útvar koncepce a rozvoje (ÚKR) města Plzně.

„Tu záležitost jsem nosil v hlavě léta. Práce projektanta je tvůrčí činnost a tohle byl zkrátka momentální nápad," popisuje počátek studie projektant Robert Špalek. Právě on s tímto nápadem oslovil primátora. A za zpracování návrhu nového veřejného prostoru na Belánce si odnesl Cenu ČKAIT Plzeňského kraje za rok 2011.

Studie počítá s tím, že by se trať zastřešila a nad ní by vzniklo nové prostranství s lavičkami a zelení, které by pro chodce spojilo Borskou a Hálkovu ulici. „Hálkova ulice je architektonická perla a my jsme chtěli, aby si ji lépe mohli prohlížet chodci," zdůvodňuje Robert Špalek.

Zároveň ale nechtěl, aby se díky novému prostoru utopila historická budova nádraží. „I proto jsme plošinu odsadili o zhruba 70 až 80 metrů," říká Špalek.

Projekční kancelář studii vytvořila s ohledem na současné změny Borské ulice a na úpravu třetího železničního koridoru. V širší části by plošinu podpíraly dva sloupy, v té užší u křižovatky na Belánce by už nebyly potřeba. Pamatováno je i na autobusovou zastávku, takže by nové náměstí bylo i důležitým dopravním uzlem. A přímo z parkové úpravy by šlo po schodech sejít až na nástupiště, takže by se usnadnil přístup cestujících.

Pod náměstím by se nacházel nový koridor i s elektrickým vedením. I kvůli tomu by nakonec náměstí bylo u Belánky zhruba o půl metru vyšší než je současná úroveň komunikace.

Kvalifikovaný odhad ceny zní zhruba na 200 milionů korun včetně daně. „To není málo, ale za nové, skoro hektarové náměstí to není ani moc," soudí Špalek.

„Studie prověřila, že něco takového možné je a my jsme tak dopředu připravení, až budou třeba v budoucnu peníze," uzavírá vedoucí úseku územního plánování ÚKR Jitka Hánová. Konkrétní termín ale zatím stanovený není.

Autor: Vít Poláček

19.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dobová fotografie zaměstnanců stanice v Nepomuku, kteří vyhlížejí příjezd vlaku.

Do Nepomuku přijel první vlak před 150 lety

plakát

Kavárna v Besedě je zavřená

Pas na počkání už vám nikde nevydají

Plzeň – Za tzv. bleskový pas vydaný za šest dnů zaplatíte čtyři tisíce korun, děti do 15 let platí polovinu. Přesto je o ně velký zájem.

Ženu obviněnou z vraždy dítěte poslal soud do vazby

Plzeň - Podle Okresního soudu Plzeň-město je možné, že by se obviněná mohla pokusit o útěk.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

První Burger King se otevírá v Plzni

Plzeň - Americký řetězec Burger King otevírá dnes svou první pobočku v obchodním centru Plaza. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení