Někteří lidé si ale stále ještě digitální vysílání nezajistili. „Nemám vůbec čas. Navíc jsme se zatím s manželkou nedohodli, jestli si ke staré televizi koupíme set top box nebo si pořídíme novou, digitální. Ale zatím analog nevypnuli, tak to moc neřeším,“ říká Plzeňan David Zábrana.

Lidem, kteří si digitální příjem nepořídí, přitom hrozí, že od začátku října budou bez televize. Podle Technického plánu přechodu, který vydala vláda, totiž ukončí k poslednímu zářijovému dni provoz veškeré analogové vysílače vysokého výkonu v západních Čechách. V Plzni se to týká Krkavce a Krašova.

Žádný velký boom v prodeji set top boxů ale oslovení plzeňští prodejci televizní techniky nezaznamenali. „Řekl bych, že je to konstantní. Lidé, kteří byli informovaní, si digitální vysílání zařídili hned během první vlny. Teď to spíše dojíždí,“ sděluje Jakub Brázda. Trh se set–top– boxy je podle něho v současné době natolik široký, že by neměl hrozit jejich nedostatek.

„České radiokomunikace prováděly v západních Čechách měření v průběhu června a července. Ukázala několik lokalit s nižším signálem. Tam jsou nyní provozovány dokrývače pro digitální multiplex České televize. V současné době jich České Radiokomunikace provozují šest. Nacházejí se v Nemanicích, Aši, Kraslicích, Rotavě a Mariánských Lázních. Po vypnutí analogových vysílačů bude dle potřeby provedeno další měření,“ informuje tisková mluvčí Českých Radiokomunikací Marie Fianová.

Digitální zemské vysílání lze přijímat pomocí set-top-boxu nebo digitálního televizoru s DVB-T tunerem. Nezbytná je také nepoškozená, správně nasměrovaná pevná venkovní anténa (pokojová dostačuje jen ve výjimečných případech) a anténní svod z odpovídajícího, neponičeného koaxiálního kabelu.