Přibalit rozhodně doporučují také prezervativy. Počet HIV pozitivních po letních románcích totiž každoročně stoupá. Plzeňský kraj je na čtvrtém místě v počtu nově nakažených lidí virem HIV na počet obyvatel.

„Od začátku roku do konce května se virem HIV nakazilo v celé České republice už 81 lidí. To bylo ještě před šesti lety číslo za celý rok,“ poukazuje na zvýšený nárůst nebezpečné nákazy Daniela Fránová ze Zdravotního ústavu v Plzni.

O dovolených jsou lidé nezodpovědní

V Plzeňském kraji jsou od 1. ledna tohoto roku evidovány tři nově nakažení. „Možná se to zdá jako malé číslo, ale dříve jsme zaznamenávali tři nemocné lidi ročně. Za posledních dvanáct měsíců jich máme osm, to nás řadí v republice na čtvrté místo hned za Prahu, Jihomoravský a Ústecký kraj,“ dodává Fránová.

Podle ní se lidé na dovolené chovají daleko nezodpovědněji než po zbytek roku. „Ti, co si to uvědomí, pak plní čekárnu na testování viru HIV ihned po létě, zkušenější už vědí, že virus je rozpoznatelný až po třech měsících, a přicházejí proto déle,“ říká odbornice.

Kromě prezervativů doporučuje přidat do cestovní lékárničky zejména léky proti průjmu, který prý bývá na dovolené nejčastější komplikací. „Samozřejmostí by měly být léky, které člověk užívá běžně, a radím přidat i léky proti alergiím. Tou v dnešní době trpí už celá třetina populace v České republice,“ upozorňuje Fránová. Alergie se může projevit v jakémkoliv věku a dovolenou mohou její příznaky zkomplikovat.

Pozor na alergeny, rostou všude

Právě aktivní alergeny jsou: jitrocel, kopřiva – drnavec, lipnicovité – trávy, merlíkovité, což jsou jsou vesměs jednoleté, méně často dvouleté a vzácně vytrvalé byliny. Rostou většinou na rumištích nebo jako plevele v polních kulturách a šťovík.

Na očkování do exotických zemí v letních měsících už je nyní ve většině případů již pozdě, lidé z Plzeňska se ale nechávali nejčastěji očkovat proti žloutenkám typu A a B. „Žádný nárůst očkování proti nemocem v exotických zemích jsme před létem nevypozorovali. Je to tím, že do těchto destinací se létá nebo jezdí po celý rok,“ vysvětluje Fránová.

Lidé by neměli podceňovat ani slunce, počet nemocných s kožními nádory totiž také přibývá. Znaménka, která změní velikost, tvar, začnou svědět či pálit, nechte zkontrolovat kožním lékařem.

Co by mělo být v lékárničce na cestách

- Léky proti průjmu (na cestách nejčastější komplikací)
- Kapky do očí
- Krémy na opalování s dostatečným UV faktorem, panthenol
- Všechny léky, které běžně užíváte
- První pomoc: náplasti, obinadla, desinfekce
- Léky proti alergiím (postihují již celou třetinu populace v ČR)
- Léky proti bolesti a na teplotu
- Repelent
- Pokud letíte: léky proti nevolnosti v letadle
- Pokud budete na lodi: léky proti mořské nemoci
- Prezervativy

Zdroj: Zdravotní ústav se sídlem v Plzni