VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muzeum železné opony může být sousedem amerického radaru

PLZEŇ, VÍDEŇ - Prosadí–li vláda výstavbu amerického protiraketového radaru v Brdech poblíž obce Míšov na jižním Plzeňsku, může u obce vzniknout i léta připravované Muzeum železné opony. Uvažuje o tom předseda představenstva Nadace Železné opony Václav Vítovec.

4.12.2007 3
SDÍLEJ:

Foto:

Muzeum by chtěl v takovém případě vybudovat v bývalých vojenských bunkrech za obcí. Pokud plán nevyjde, muzeum v Čechách nebude vůbec.

První projekt muzea vznikl v roce 2002. Tehdy nadace získala objekty bývalé roty v Kvildě na rozhraní Sušicka a Prachaticka. Nikdy ale od státu nezískala potřebné pozemky. Letos tak záměr postavit muzeum na Kvildě nadace úplně vzdala. „Vláda České republiky nemá zájem, aby Muzeum železné opony vůbec vzniklo. Míšov bude posledním pokusem udělat je v Čechách. Pokud to nevyjde, bude muzeum v Rakousku, kde nám soukromníci i různé instituce sami nabízí prostory,“ říká Vítovec.

O převzetí bunkrů prý ještě s ministerstvem obrany jednat nezačal. Čeká, až bude definitivně rozhodnuto, že v Brdech radar bude. „Blízkost radaru by atraktivitu muzea ještě znásobila. Právě atraktivita lokality i samotných bunkrů, kde za studené války skutečně byly uložené jaderné hlavice, je důvodem, proč jsme muzeum v Čechách definitivně neodpískali,“ uvedl dále Vítovec.

Starosta Míšova Pavel Hrubý už o možnosti vybudování muzea vedle obce slyšel. Plán je prý ale zatím natolik nekonkrétní a vzdálený, že si ho netroufá hodnotit. „Obecně mohu říci, že bychom si přáli, aby lokalita byla ještě více turisticky zajímavá,“ řekl starosta. Představuje si zatím, že turisty by měly přilákat spíše přírodní zajímavosti, jako jsou padrťské rybníky, které ale leží v dosavadním vojenském prostoru.

V současné době se podle Vítovce už první exponáty budoucího muzea přesouvají do jedné rakouské obce vzdálené do osmi kliometrů od českých a německých hranic. Její jméno Vítovec zatím prozradit nechtěl. „Je to nejpravděpodobnější místo vzniku muzea. Kdyby se podařilo získat prostory v Míšově, byl by hlavní stan muzea právě na Plzeňsku a v Rakousku by mohla zůstat pobočka,“ vysvětlil Vítovec.

Vznik muzea nepodporuje jen česká nadace. Ta v minulém týdnu otevřela ve Vídni společně s bavorským Rockmuzeem a rakouskou organizací Visualhistory.tv centrálu mezinárodní iniciativy pro moderní historii, která se věnuje období studené války. Společně už prý pro muzeum získaly 200 exponátů a další stovky mají přislíbené.

Rakousko-česko-německé uskupení se také jmenuje ABC, podle prvních písmen anglických názvů zúčastněných zemí (Austria, Bavaria, Czech Republic). Schůzkou ve Vídni získalo pro vznik muzea silného partnera. Je jím Gary Powers junior, syn amerického pilota průzkumného letounu U2, který sestřelili nad svým územím v roce 1960 vojáci Sovětského svazu.

Powers touží postavit Muzeum, studené války v USA. Dosud měl stejné potíže jako evropští kolegové. Neměl vhodné prostory. „Teď už mám ale příslib od Kongresu, že muzeum bude zřízeno 20 kilometrů od Washingtonu na pozemku bývalé raketové základny,“ uvedl ve Vídni Powers.

S Vítovcem se shoduje, že zapomenout na dobu studené války by bylo chybou a cestou k další studené válce. Lidé a především dospívající mládež by si prý měla uvědomit absurdnost zbrojení a toho, že svět se snaží řídit vojáci. ABC se s Powersemtaké shodlo, že právě mládež už neví o železné oponě a studené válce skoro vůbec nic. V budoucnu si prý bude evropské a americké muzeum vyměňovat exponáty.

4.12.2007 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Pohotovosti v kraji dostanou přidáno

Maminka Eva Spurná v pořadu Malé lásky a její dcera Zuzanka
5

Maminka Eva: Natáčení je hezká vzpomínka pro nás i pro dceru

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Kracíkovi role učitele nevadí. Mladým pomůžu rád, říká útočník

Plzeň – Vytáhnout nahoru další mladíky. Úkol pro hokejového útočníka Jaroslava Kracíka, který se po návratu ze zahraničí chystá v mateřské Škodě Plzeň už na třetí sezonu.

Deset defibrilátorů pro Plzeň

Plzeň – Chytré přístroje vysvětlí i laikovi, jak zachránit život.

V Plzni ráno hořel byt. Čtyřicet lidí muselo opustit panelák

Plzeň - Požár za milion korun pravděpodobně způsobila technická závada powerbanky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení